Skip to main content

Hâlihazırda Avrupa Komisyonu’nun 2,42 milyar avroluk ceza kestiği Google’ı, bundan da büyük ikinci bir rekor ceza bekliyor olabilir.

Dünyanın en büyük arama motoru Google ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki gerilim devam ediyor. Reuters’a konuşan kaynaklara göre, Google’ı internet alışverişinde rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 27 Haziran’da 2,42 milyar avroluk cezaya çarptıran AB yetkilileri, Android mobil işletme sistemi ile ilgili davada şirketi ikinci kez rekor düzeyde bir para cezası kesebilir.

Haberde yer alan bilgilere göre, şu an görevlendirilen bir uzmanlar kurulu, Google’ın Android mobil işletim sistemi üzerinden rekabet kurallarını çiğneyip çiğnemediğini soruşturuyor. Kurulun, davaya ilk bakan ekiple aynı görüşte olması durumunda, bu yıl sonuna kadar Avrupa Komisyonu’nun Google aleyhinde bir karar vermesinin mümkün olabileceği düşünülüyor. Reuters’ın ulaştığı kaynaklara göre, AB rekabet kurulunun yeni girişimi, Android’in büyük büyüme potansiyeli nedeniyle Google için daha büyük bir risk oluşturabilir, hatta ikinci ceza tutarı ilkinden fazla olabilir.

Rekabete aykırılık gerekçesiyle kesilen en yüksek ceza

Avrupa Komisyonu, geçen yıl Nisan ayında Google’ı daha üstün nitelikli Android mobil işletim sistemini kullanarak rekabet kurallarına aykırı hareket etmek ve bu eylemi Ocak 2011’den beri gerçekleştirmekle suçlamıştı.

Komisyon, Google’a karşılaştırmalı alışveriş sonuçlarını arama sayfasının en üstünde göstererek rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 2 milyar 420 milyon avro (2,7 milyar dolar) ceza kesmişti. Bu rakam Komisyon tarafından pazardaki bir şirkete, rekabete aykırılık gerekçesiyle kesilen şu ana kadarki en yüksek ceza olarak tarihe geçmişti.

İlk soruşturma, FairSearch adlı lobi grubu, reklam engelleme ve mahremiyet koruma Disconnect Inc şirketi, Portekizli online app mağazası Aptoide ve Rus arama motoru Yandex’in yaptığı şikayet üzerine başlamıştı.