Skip to main content

Google, arama motoruna yapay zekâ destekli yeni bir dilbilgisi kontrolü özelliği ekledi. Şirket bu yeni özellik sayesinde aramalardaki dilbilgisi hatalarını tespit edebilecek.

Google, destek sayfasında, dilbilgisi kontrolü özelliğinin dili analiz etmek için yapay zekâ sistemlerini kullandığını ve bir ifadenin veya cümlenin dilbilgisi açısından doğru bir şekilde yazılıp yazılmadığını veya doğru değilse nasıl düzeltileceğini kontrol edebildiğini söylüyor. Şu an için bu özelliğin, İngilizce olarak kullanıldığını belirtelim.

Yapay zekâ destekli dilbilgisi kontrolü özelliği nasıl kullanılır?

Google’ın dilbilgisi kontrolünden yararlanmak için, kontrol edilmesini istediğiniz cümleyi veya metni Google arama çubuğuna yazmanız ve ardından “gramer kontrolü” veya “gramer kontrolü yap” ifadesini eklemeniz yeterlidir. Bu ifadeleri aramanızın sonuna eklemek, bu özelliğin aktif olmasını sağlıyor.

Eğer yazılan cümle veya metinde bir dilbilgisi hatası varsa, Google metinde hatalı kısımların altını çiziyor ve bunları kalınlaştırıyor. Böylece kullanıcı hangi kısımların hatalı olduğunu rahatlıkla görebiliyor. Ayrıca Google metni yeniden yazabiliyor ve kullanıcılar düzeltilmiş metnin üzerine mouse’ları ile geldiklerinde “Kopyala” seçeneğini görebiliyor ve cümleyi kolayca kopyalayabiliyor.

Kullanıcıların, dilbilgisi kontrolü özelliği hakkında Google’a geribildirimde bulunabileceğini de belirtelim. Sağ alt köşede yer lan “Geribildirim” seçeneği ile, kullanıcılar özellik hakkında önerilerde bulunabiliyor.

Google’ın, dilbilgisi kontrolü özelliğinin yüzde 100 doğruluk sağlamayabileceğini belirttiğini de söyleyelim.

Kaynak: Google Search’s Latest AI Feature Is a Grammar Checker. How to Use It – CNET