Skip to main content

Google Translate, 110 yeni dili Google’ın kendi geliştirdiği PaLM 2 yapay zekâ dil modeli sayesinde öğrendi.

Google, bugün yaptığı açıklamada, Google Translate’e 110 yeni dil desteği eklediğini duyurdu. Daha önce 133 dili destekleyen Google Translate’in desteklediği dil sayısı önemli ölçüde artış gösterdi.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin PaLM 2 yapay zekâ dil modeli, Google Translate’in bu yeni dilleri öğrenmesine yardımcı oldu.

Google’dan Isaac Caswell, blog yazısında, modelin özellikle birbiriyle ilişkili dilleri öğrenmede başarılı olduğunu belirtti. Hindi’ye yakın diller olan Awadhi ve Marwadi ile Fransızca kreoller olan Seyşeller Kreolü ve Mauritius Kreolü gibi diller bunlara örnek olarak gösterildi.

Translate’in yeni desteklediği diller arasında, “uzun zamandır en çok talep edilen dillerden biri” olan Kantonca da yer alıyor. Caswell, “Kantonca yazıda sıklıkla Mandarin ile örtüştüğü için veri bulmak ve modelleri eğitmek zor oluyor” dedi. Caswell ayrıca, yeni dillerin yaklaşık dörtte birinin Afrika’dan geldiğini belirtti.

Caswell, The Verge ile yaptığı röportajda, yeni eklenen dillerin çoğunun en az bir milyon kişi tarafından konuşulduğunu, “birkaçının” ise yüz milyonlarca insan tarafından konuşulduğunu söyledi.

Kaynak: Google Translate is getting support for more than 110 new languages – The Verge