GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 24.05.2022 - 14:40

Google Street View’in beğenilen özelliği mobile geliyor

Geçmişi görüntüleme özelliğini Street View'in mobil sürümüne ekleyecek olan Google, bir dizi yenilikle geliyor.

Google Haritalar Street View’in 15. yılını kutlayan Google, bir dizi yenilikle geliyor.

Bilindiği üzere Google Street View, Google Haritalar üzerinden kameralarla donatılmış olan Google aracının fotoğrafladığı sokakların gezilebilmesine ve gezilen bölgenin geçmişteki haline göz atılabilmesine imkân sağlıyor. Street View her ne kadar mobil kullanıcılar tarafından da erişilebilse de geçmişte çekilen görüntüler mobil cihazlardan görüntülenemiyorlardı. Google, gezilen sokağın Street View’de yer alan geçmişte çekilen fotoğraflarının da mobil cihazlardan görüntülenmesine olanak sağlayacak.

Google, ayrıca, Sudan’da bulunan Meroë Piramitleri‘nin, İtalya’da Milan’da bulunan Duomo Katedrali‘nin, Paris’te bulunan Les Invalides‘in Google Street View üzerinden görüntülenebileceğini; Avusturalya’da bulunan Sydney Ferries’in ve Sidney Limanı’nın da gelecek dönemde Street View koleksiyonuna ekleneceğini açıkladı.

Şirket, ek olarak, araç üzeri ve “trekker” olarak adlandırılan, sırt çantası gibi takılarak kullanılabilen kameralarının yanı sıra yeni bir kamera sistemi geliştirdiğini de açıkladı. Yeni kameranın ağırlığının yaklaşık 7 kilogram olacağını açıklayan Google; kameranın alışılageldik Street View kameralarından farklı olduğuna, fakat modüler yapısı ile geliştirilebildiğine dikkat çekiyor. Örneğin, bir LIDAR sensöre sahip olmayan bu kamera, LIDAR sensör kullanımı gerektiğinde kolayca donatılabilecek. “Bir ev kedisi boyutlarında” olduğu açıklanan kameranın tavan bagaj çıtası olan tüm araçlara takılabileceğinin ve kargo ile gönderiminin yapılmasının kolaylaştığının da altı çiziliyor.