GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 24.05.2022 - 17:42

AirBnB, Çin’deki tüm ilanları kaldıracak

AirBnB, Çin'de kullanımda olan superapp'ler ile rekabette zorlanırken, sıkı COVID tedbirleri şirketin tüm konaklama ilanlarını kaldırma kararı almasına neden oldu.

AirBnB, ‘sıfır COVID’ politikası gereğince sıkı tedbirler alan Çin’de yer alan tüm ilanları kaldıracağını açıkladı. Beijing’de yer alan ofisini kapatmayacağını açıklayan şirket, konaklama hizmetlerinden çekilerek turizme yönelecek.

2016 yılında Çin’de hizmet vermeye başlayan AirBnB, bugüne kadar 25 milyon konuğun ağırlanmasını sağladı. Ülke çapında yaklaşık 150 bin konaklama ilanı olduğu bilinirken; şirketin Çin’den elde ettiği gelir, toplam gelirlerinin yaklaşık %1’ini oluşturuyor.

AirBnB’nin ülkede var olan rekabetçi piyasada ayakta kalamadığı da konuşuluyor. Zira Çin’de ‘superapp’ olarak anılan ve pek çok fonksiyona sahip olan uygulamalar çok yaygın. Özellikle de WeChat ve AliPay’in yanı sıra Meituan B&B adında bir hizmeti de olan Meituan, AirBnB’nin en güçlü rakipleri. Bu uygulamalar ile yemek siparişinden sinema bileti satın almaya, konaklamadan mobil ödemeye pek çok işlem gerçekleştirilebiliyor.

Superapp’lerin yaygın olduğu ülkede rekabet etmekte zorlanan AirBnB’nin COVID tedbirleri ile birlikte daha fazla zorlandığından dolayı konaklama hizmetini durdurma kararı aldığı konuşuluyor.

AirBnB kullanıcılarının şirketin bu kararına rağmen oldukça sakin olmaları dikkat çekiyor. Zira hem kiraya verenler hem de kiralayanlar halihazırda farklı platformlar üzerinde işlemler yapıyorlar ve AirBnB’nin Çin piyasasından ayrılması piyasada bir boşluk yaratacak gibi görünmüyor.