Skip to main content

Google, geçtiğimiz hafta tanıttığı yeni oyun servisi Stadia için olması gereken internet hızı gereksinimlerini açıkladı.

Google‘ın, uzun süredir beklenilen çevrimiçi oyun servisi Stadia’yı geçtiğimiz hafta Game Developer Conference 2019 etkinliği kapsamında duyurduğunu sizlerle paylaşmıştık.  Google, Stadia’nın PS4 ve ve Xbox One X konsollarının birleşiminden bile daha güçlü olduğunu ifade etmişti. Bulut tabanlı bu hizmet, kullanıcıların Stadia ile TV, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarından oyunlara erişebilmesini sağlıyor. Bu hizmet için iyi bir internet bağlantısının olması şart.

Google Stadia’nın başındaki isim Phil Harrison yaptığı açıklamada, 1080p çözünürlük ve saniyede 60 kare hızındaki oyunlar için 25 megabit hızında internet bağlantısının olması gerektiğini belirtti. Harrison, 4K çözünürlük ve 60 kare hızındaki oyunlar için ise internet hızınızın 30 megabit olması gerektiğini ifade ediyor. Bu standarttaki internet hızına sahip olmayan kullanıcılar, oyunları mevcut internet hızına göre düşük bir çözünürlükte oynatacak. Önümüzdeki aylarda hizmete girecek olan Google’ın yeni hizmetinin fiyatlandırması konusunda henüz bir bilgi paylaşılmış değil.