Skip to main content

Google merakla beklenen yeni oyun servisi Stadia’yı tanıttı. Detaylar haberimizde…

Google, uzun süredir beklenilen çevrimiçi oyun servisi Stadia’yı Game Developer Conference 2019 etkinliği kapsamında duyurdu. Peki Google Stadia kullanıcılarına neler sunuyor?

Google Stadia tanıtıldı

Game Developer Conference 2019 kapsamında tanıtılan Google Stadia, şirketin açıklamasına göre Stadia’nın PS4 ve ve Xbox One X konsollarının birleşiminden bile daha güçlü. Google’ın ifade ettiğine göre Stadia’nın çalışma hızı, GHz’den daha yüksek işlemci kapasitesini ifade eden bir parametre olan teraflop bazında PS4 Pro ve 4 Xbox One X değerlerinden daha yüksek.

Oyunseverler Stadia ile TV, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarından oyunlara erişebilecek. Oyunlardaki platform sınırlamasını ortadan kaldırmak hedefiyle geliştirilen Stadia, bu amaçla oyunları buluttan yayınlayacak. Platform, oyunları HDR ve surround ses ile saniyede 4K ve 60 kareye kadar çözünürlükte sunabilecek. Bu servisle birlikte tıpkı Xbox ve PS4 kontrolcüsüne benzer bir oyun deneyimi sunan ‘Stadia kontrolü’ tanıtıldı. Stadia kontrolü Wi-Fi üzerinden Google’ın veri merkezine bağlanabiliyor. Kontrolörde ayrıca Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofon da unutulmamış.

Google’ın yıl içerisinde kullanıma sunması beklenen servisi için henüz bir tarih vermedi.

Görsel kaynak: Google