Skip to main content

Bir zamanlar bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz sesli asistanlar yavaş yavaş günlük hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Sesli asistanlar artık bilgi almak, yönümüzü bulmak ve günlük programımızı oluşturmakta epey başarılı durumda.

Bugün kullandığımız sesli asistanların geçmişi 1962 yılına dayanıyor aslında. IBM, 1962’de Seattle Dünya Fuarı adındaki bir etkinlikte “Shoebox” (Ayakkabı Kutusu) adı verilen ilk sesli asistanı tanıttı. Shoebox o dönemde 16 kelime ile 0-9 arasındaki rakamları tanıyabiliyordu. Günümüzdeki durumu ise bir araştırmaya dayanarak açıklayalım: Merkezi New York’ta bulunan girişim sermayesi şirketi Loup Ventures’ın yaptığı araştırmaya göre, Google Asistan Temmuz 2018’de kendisine sorulan soruların yüzde 100’ünü doğru anladı. Buna karşılık bu soruların yüzde 85,5’ini doğru cevapladı. Google Asistan bu sonuçlarla diğer sesli asistanları geride bırakarak ilk sırada yer aldı. Diğer asistanlardaki durum şöyle: Siri soruların yüzde 99’unu anladı ve yüzde 78,5’ini doğru cevapladı. Cortana ise soruların yüzde 98’ini doğru anlarken, doğru cevap oranı yüzde 52,4 oldu. Son sıradaysa yüzde 98’lik soru anlamaya karşılık yüzde 61,4’lük doğru cevap oranıyla Alexa yer aldı. Loup Ventures, araştırmasını beş grupta (yerel, ticarî, yön bulma, bilgilendirme ve komut verme) 800 soru ile gerçekleştirdi.

CES’te sesli asistan trendi

Bu yıl 8-11 Ocak’ta düzenlenen ve dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES’in öne çıkan trendlerinden biri de sesli asistanlardı. Nitekim LG ve Samsung gibi firmaların sesli asistanları yeni tanıttıkları OLED TV modellerine entegre ettikleri görüldü. Hatta, sesle çalışan piyano vb ürünleri de CES’te görmek mümkündü. Öte yandan, farklı bir ürün de sesli asistan aracılığıyla harekete geçirilen güneşlikti. ShadeCraft isimli güneşlik sesli komutla açıp kapatılabiliyor.