Skip to main content

Google Play, blok zinciri tabanlı uygulamalara yönelik politikasını değiştirdi. Şirket artık uygulama ve oyunlarda NFT kullanımını destekleyecek.

Google Play Grup Ürün Yöneticisi Joseph Mills’in yaptığı açıklamaya göre Google, mobil yazılım pazarı politikasını, uygulama geliştiricilerin Play uygulama mağazası aracılığıyla NFT’ler gibi dijital varlıkları oyunlarına entegre etmelerine olanak tanıyacak şekilde güncelledi.

Politika güncellemesinin bir parçası olarak Mills, uygulamaların “tokenize dijital varlıklar konusunda kullanıcılarına karşı şeffaf” olması gerektiğini ve geliştiricilerin “oynama veya ticaret faaliyetlerinden elde edilen herhangi bir potansiyel kazancı teşvik edemeyeceğini” belirtti.

Google Play’in politikasına uygun olmayan varlıklara ise izin verilmeyeceğini, örneğin NFT kazanma fırsatları için para kabul edilemeyeceğini belirtelim.

Mills’e göre bu yeni değişiklik, Google Play’deki uygulama ve oyunların “kullanıcıya ait içeriğe sahip geleneksel oyunları benzersiz NFT ödülleri aracılığıyla kullanıcı sadakatini artırmak için” yeniden tasarlanmasına da olanak tanıyacak.

Geliştiricilere göre, Google’ın yeni politikası tüm geliştiricilerin kullanımına sunulmadan önce bir test aşamasından geçecek. Bu test aşamasından sonra, alınan yeni politikanın uygulamaya konulmasının 2023 yılının sonlarında gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

Bir sosyal haber sitesinde kıdemli mühendislik müdürü olan Matt Williamson, bir gönderide kripto cüzdanları ve NFT avatarlarıyla başarıyı yakalayan Reddit’in Google ile ortaklık kurarak Google’ın politikalarını güncellemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Google Play gelecekte, blok zinciri tabanlı uygulamalara verdiği desteği daha da geliştirmek için sektör ortaklarıyla birlikte çalışmayı planlıyor.

Google politikalarını güncellerken diğer büyük uygulama mağazalarından biri olan App Store, NFT satışlarına ek ücret koyarak kripto para sektörünün tepkisini çekmişti. Kullanıcılar, şirketin resmi yönergelerine göre yalnızca Apple’ın uygulama içi ödeme sistemi aracılığıyla NFT satın alabiliyor.

Bakalım Google’ın politika değişikliğinden sonra, Apple da benzer bir hamle yapacak mı bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Google Play changes policy toward blockchain-based apps, opening door to tokenized digital assets, NFTs – TechCrunch