Skip to main content

ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI, FTC soruşturmasıyla karşı karşıya.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), kişisel itibarları ve verileri riske atarak tüketiciyi koruma yasalarına aykırı davrandığı iddiasıyla ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI hakkında soruşturma başlattı. Komisyon, tüketiciyi koruma yasalarını ihlal edip etmediğini görmek için OpenAI’ın operasyonlarına odaklanacak.

Soruşturmayı ilk olarak haberleştiren Washington Post’a göre, FTC perşembe günü, OpenAI’ya 20 sayfalık bir araştırma talebi gönderdi ve çalışmalara başladı. Veri gizliliği ve itibar zararı ile ilgili endişelerin yer aldığı yazıda FTC, OpenAI’dan yapay zekâ araçlarını nasıl eğittiği ve kişisel verileri nasıl ele aldığı konusunda ayrıntılı bilgiler istedi.

FTC ayrıca, OpenAI’dan kullanıcılar tarafından yapılan bazı şikâyet raporları ve OpenAI tarafından bu yılın başlarında açıklanan ve kullanıcıların sohbet geçmişlerinin ve ödeme verilerinin geçici olarak ifşa edilmesini içeren veri sızıntısı hakkında da bilgi istedi.

Soruşturma, OpenAI’ın chatbot’unun “veri toplama” ve “yanlış bilgi verme yoluyla tüketicilere zarar verip vermediğine” odaklanacak.

Kaynak: ChatGPT maker OpenAI faces FTC probe over consumer protection laws – digitaltrends