Skip to main content

Google Haritalar, yolculukların yakıt tüketimi açısından daha verimli gerçekleştirilebilmeleri için hibrit, elektrikli ve fosil yakıtlı araçlar için farklı rotalar göstermeye başladı.

Geçtiğimiz yıl ABD, Kanada ve Almanya’da çevre dostu rota hesaplamalarını sunmaya başlayan Google Haritalar, bu özelliğini Avrupa’nın tamamı için sunmaya başladı. Bu özellik ile birlikte, sürücülerin araçlarının hangi tür yakıtla çalıştıklarını belirtmeleri halinde, Google Haritalar, “en çevre dostu” rota önerisini sürücülere sunacak. Sürücüler, rota seçenekleri menüsünden araçlarının fosil yakıtlı, hibrit ya da elektrikli seçeneklerinden hangisine denk düştüğünü seçebilecekler.

Uygulama, rota seçenekleri arasından en çevre dostu olanı yeşil bir yaprak sembolü ile belirtecek; diğer rotalar ile varış süresinin aynı olması durumunda bu rotayı otomatik olarak tercih edecek. Sürücüler, bu özelliği devre dışı bırakabilecekler.

Kaynak: Google Maps letting you specify EV, hybrid, and other engine types for more fuel-efficient directions – 9to5Google