Skip to main content

Vodafone, Topcon ile yaptığı iş birliği sayesinde araç takip sistemi teknolojisini güçlendiriyor.

İki firma, nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) ağında bulunan cihazlarını, makinelerini ve araçlarını yalnızca küresel navigasyon uydu sistemlerini kullanmaya kıyasla çok daha yüksek bir doğruluk payıyla bulacağını iddia ettikleri yeni bir hassas konumlandırma sistemi geliştiriyor.

Vodafone GNSS Düzeltmeleri (Vodafone GNSS Corrections) olarak adlandırılan sistem, Vodafone’un nesnelerin interneti ağı ile Topcon’un navigasyon uydu sinyallerinden kaynaklanan yanlışlıkları düzelten ve cihazların gerçek zamanlı olarak birkaç santimetre içinde izlenmesine izin veren teknolojisini birleştiriyor. Bu konum doğruluğu, Topcon’un Avrupa’daki binlerce GNSS (küresel uydu seyrüsefer sistemi) referans istasyonu ağı kullanılarak birkaç metreden daha nokta atışı olan santimetre seviyelerine yükseltildi.

Firmalar, doğru konum belirlemenin, otonom arabaların işlevlerini desteklemeye dahil olan ve nesnelerin interneti tarafından şekillendirilen Araçtan Her Şeye (V2X, Vehicle to Anything) teknolojisinin toplu olarak benimsenmesi konusunda kritik öneme sahip olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: Vodafone satellite tech can pinpoint vehicles with centimetre accuracy – TechRadar