Uncategorized

DigitalAge | 25.06.2013 - 10:00

Google Doodle’da Antoni Gaudi’nin 161’inci doğumgünü

İkonik yapıları Barselona’da kalıcı bir iz bırakan Katalan mimarın doğum günü bugün Google Doodle’da kutlanıyor   Google’ın son doodle’ı Barselona’da ikonik yapıları ile kalıcı bir iz bırakan Katalan mimar Antoni Gaudi’nin 161’inci doğum gününü kutluyor.  1825 yılında İspanya’nın Katalunya bölgesinde bulunan Barselona’nın dışında küçük bir kasaba olan Reus’ta doğan Gaudi, Barselona’da bulunan tamamlanmamış ikonik Sagrada […]

İkonik yapıları Barselona’da kalıcı bir iz bırakan Katalan mimarın doğum günü bugün Google Doodle’da kutlanıyor  
Google’ın son doodle’ı Barselona’da ikonik yapıları ile kalıcı bir iz bırakan Katalan mimar Antoni Gaudi’nin 161’inci doğum gününü kutluyor. 
1825 yılında İspanya’nın Katalunya bölgesinde bulunan Barselona’nın dışında küçük bir kasaba olan Reus’ta doğan Gaudi, Barselona’da bulunan tamamlanmamış ikonik Sagrada Familia klişesi ve Park Guell gibi canlı stiliyle tanınmış yapılara imza attı.
Modernizm olarak adlandırılan ancak Art Nouveau ile ilişkilendirilen Gaudi’nin stili halen dünyanın birçok yanından gelen turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca Sagrada Familia, İspanya’nın en çok turist çeken yapılarından. 
Onun en çok zamanını alan yapı ise Latin tasarım stilini temel alan Sagrada Familia idi. Aslında bu gotik stile sahip yapı için çalışmaya 1882 yılında mimar  Francesc de P. del Villar  tarafından başlanmıştı. Ancak sonradan Gaudi’nin bu projeyi aldığında önemli değişiklikleri çalışmasına taşımış ve ölünceye kadar bu proje üzerinde çalışmasını sürdürmüştü. 
Doodle’da ise Park Guell, deniz kabuğuna benzer iç mimarisiyle Casa Mila, balkon tasarımıyla Casa Battlo, yeşil bacasıyla Palau Guell, ve Sagrada Familia’da Romalı askerler yer alıyor.