Skip to main content

Arama motoru Google, açılış sayfasında yılın en uzun günü olan Yaz Gündönümü’ne özel bir animasyonlu doodle’a yer verdi. Google açılış sayfasında yer verdiği animasyonlu doodle ile yılın en uzun günü…

Arama motoru Google, açılış sayfasında yılın en uzun günü olan Yaz Gündönümü’ne özel bir animasyonlu doodle’a yer verdi.

Google açılış sayfasında yer verdiği animasyonlu doodle ile yılın en uzun günü olan Yaz Gündönümü’nü kutluyor. Kısa animasyon, denizde dururken dalganın önlerinden yükselerek gelişiyle hareket kazanan beş yüzücüyü gösteriyor. Beş yüzücü taktıkları renkli şapkalarla ‘Google’ı tamamlıyor. 
21 Haziran’da yaşanan Yaz Gündönümü’nde kuzey yarıkürede en uzun gündüz yaşanırken bu tarihten itibaren günler kısalmaya başlar. Güney yarıkürede ise en kısa gündüz yaşanırken günler uzamaya başlar. Yaz dönümünde güneş gökyüzünde en yüksek noktada bulunuyor. Cuma gününden sonra ise günler kısalmaya başlıyor. 
Yüzyıllardır ve özellikle tarih öncesi çağlarda kutlanan Yaz Gündönümü astronomik olarak yaz mevsiminin geldiğini işaret ediyor. 
Yaz Gündönümü  doodle’ı  ise illüstratör ve grafik tasarımcı Christoph Niemann tarafından hazırlandı.