Skip to main content

Yenibiris.com verilerine göre eticaret sektöründe eleman ihtiyacı son 6 ayda, bir önceki döneme göre yüzde 150 oranında artış gösterdi. En çok aranan pozisyon ise kategori yöneticisi.  Kredi kartlarının yaygın kullanımı,…

Yenibiris.com verilerine göre eticaret sektöründe eleman ihtiyacı son 6 ayda, bir önceki döneme göre yüzde 150 oranında artış gösterdi. En çok aranan pozisyon ise kategori yöneticisi. 
Kredi kartlarının yaygın kullanımı, ürün çeşitliliği, kıyaslama imkanı, kapıda ödeme, gelişmiş güvenlik önlemleri gibi faktörler eticaret sektörünün hızlı büyümesine katkıda bulunuyor. Yaklaşık 36 milyon internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de özellikle lojistik hizmetlerinin gelişmiş olması da sektöre ilgiyi artırıyor. 
Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre Türkiye eticaret sektörü 2012 yılını toplamda 30,6 milyar TL’lik hacimle kapattı. Bu sayı, 2011’e göre yüzde 35 daha fazla.
Eticarette en çok aranan 5 pozisyon ise şöyle:
1. Kategori yöneticisi
2. Grafik/Web tasarım uzmanı
3. Yazılım uzmanı
4. Web arayüz geliştirici
5. Mobil yazılım uzmanı
Sektörün yaklaşık yüzde 90’ını bünyesinde bulunduran Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’ne (ETİD) göre sektörde reklam ajansları, lojistik gibi üçüncü parti şirketlerle birlikte yaklaşık 200 bin kişi çalışıyor. Bu yıl ise yüzde 20 oranında istihdamda artış bekleniyor.