Skip to main content

Instagram’a yeni eklenen video özelliği, şirketin resmi blogundan duyuruldu.  Video yapımını kolaylaştırmayı ve paylaşmanın amaçlandığı video özellikli Instagram tasarımın güncellenmiş hali önceki haliyle neredeyse aynı görünüyor. Kayıt süresi ise 15…

Instagram’a yeni eklenen video özelliği, şirketin resmi blogundan duyuruldu. 
Video yapımını kolaylaştırmayı ve paylaşmanın amaçlandığı video özellikli Instagram tasarımın güncellenmiş hali önceki haliyle neredeyse aynı görünüyor. Kayıt süresi ise 15 saniye olan Instagram’da video oluşturulduğunda uygulamanın ana sayfasında görülebiliyor. Beklenildiği gibi Instagram’ın video özelliğinde de  filtreler kullanılabilir durumda. 
Vine’ın bir kopyası olduğunu söyleyenler için şirketin verdiği yanıt her şeyi özetler nitelikte. Aslında Instagram’a video özelliği üzerinde 2010 yılından beri çalıştıkları bilgisi verildi. Uygulamanın yaratıcıları ilk başta fotoğraf ve video paylaşımına imkan veren bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ancak daha sonra önce fotoğrafla başlayıp, video özelliğini sonra eklemeye karar verdiklerini açıkladı. 
Twitter’ın Vine uygulamasının aksine oluşturulan videonun küçük resimlerini görüntüleyebiliyor, içlerinden seçim yapabiliyorsunuz. Fotoğraflarda olduğu gibi kullanıcı fotoğrafı olarak eklemesi yapılabiliyor ve diğer sosyal ağlar üzerinde paylaşımı gerçekleştirilebiliyor.
Oluşturulan videolar Vine’da olduğu gibi otomatik olarak başlıyor ancak kendini tekrarlamıyor. 
Görüntü kalitesini artırmaya yönelik yenilikler üzerinde çalışan Instagram, Cinema adını verdiği özelliğini hayata geçirdi. Şu anda bu özellik yalnızca iPhone 4S ve iPhone5’te çalışıyor. 
Instagram, bu yeni özelliğinin tanıtımı için Kobe Bryant, Tony Hawk ve Burberry gibi ünlü isim ve markalarla çalıştı. Uygulamanın güncellenmiş versiyonu iOS ve Android’te yerini aldı. Ayrıca şirket, uygulamanın Windows Phone’da da yer alabileceği bilgisini paylaştı.