Skip to main content

Google Asistan, üretken yapay zekâ tarafından desteklenen özelliklerle güncellenecek.

Axios’un haberine göre Google, Asistan’ı üretken yapay zekâ tarafından desteklenen özelliklerle güncellemeyi planlıyor.

Google, çalışanlarına gönderdiği bir e-postada ChatGPT ve kendi chatbot’u Bard’ın arkasındaki teknolojiye benzer şekilde, en yeni büyük dil modelleri (LLM) tarafından desteklenen “süper güçlendirilmiş” bir Asistan’dan bahsediyor. E-postaya göre, ekibin bir kısmı mobilden başlayarak bu konuda çalışmaya başladı bile.

Bu değişikliğin bir parçası olarak Google, Asistan üzerinde çalışan ekibi yoğunlaştırdığını söylüyor. Axios tarafından görüntülenen e-posta’da Google’ın Asistan üzerinde çalışan ekipte bazı işten çıkarmalar yaptığı belirtiliyor. Ancak kaç çalışanın bu işten çıkarmalardan etkilendiği belirsiz.

Google Asistan’ın başkan yardımcısı Peeyush Ranjan ve şirketin ürün müdürü Duke Dukellis sözü edilen e-postada şu ifadelere yer veriyor: “Asistan’a derinden bağlı kalmaya devam ediyoruz ve onun parlak geleceği konusunda iyimseriz.”

Google, Asistan’a ne tür özellikler getirmeyi planladığı konusunda ayrıntılı bilgi vermese de, bazı olasılıklar var. Örneğin, Asistan yapay zekâ chatbot’u Bard’a güç veren aynı teknolojiden yararlanabilir ve muhtemelen web’den topladığı bilgilere dayalı olarak soruları yanıtlayabilir.

Google sözcüsü Jennifer Rodstrom, The Verge’e yaptığı açıklamada, “Her ay yüz milyonlarca insan Asistan’ı kullanıyor ve onlara yüksek kaliteli deneyimler sunmaya kararlıyız. LLM’lerin Asistan’ı güçlendirmemize ve daha da iyi hale getirmemize nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Kaynak: Google will ‘supercharge’ Assistant with AI that’s more like ChatGPT and Bard – The Verge