Skip to main content

Tek karakterli uygulama isimlerine App Store’da izin vermeyen Apple, karakter sınırını kaldırdı ve Twitter’ın App Store’daki adı X oldu.

Elon Musk, Twitter’ın ismini ve logosunu X olarak değiştirdikten sonra uygulama, hem Google Play Store’da hem de Android kullanıcıların telefonlarında X olarak görünmeye başladı. Apple’ın uygulama mağazası App Store ise, uygulamayı X yerine Twitter adı altında listelemeye devam etti. Bunu nedeni de Apple’ın tek karakterli isme sahip uygulamaların App Store’da listelenmesine izin vermemesiydi. Ancak Apple bu duruma son verdi ve Twitter’ın App Store’daki adı X olarak değişti. Şimdi kullanıcılar, App Store’da “Twitter”, “X” ve hatta “Elon Musk” araması yaptığında, karşılarına X uygulaması çıkıyor.

Hatırlarsanız geçen yıl Musk, Apple’ın Twitter uygulamasını App Store’dan kaldırmakla tehdit ettiğini iddia etmişti. Musk Apple CEO’su Tim Cook ile görüştükten sonra ise bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu belirtmişti. Apple, Elon Musk ile olan ilişkisini düzeltmek istediği için böyle bir istisna yapmış olabilir.

Twitter’ın X’e geçiş sürecinin hâlâ devam ettiğini belirtmekte fayda var. Kullanıcılar x.com’a giriş yaptığında hâlen eski alan adı olan twitter.com’a yönlendiriliyor.

Kaynak: Apple App Store renames Twitter ‘X’ – Mashable