Skip to main content

Dünyanın en popüler arama motoru Google, 25. yaşını kutluyor.

İnanması zor olabilir ama Google bugün 25. yaşını kutluyor. Şirket, doğum gününe özel bir doodle hazırladı. Google’la büyüyenlerin arama motorunun olmadığı bir dünyanın var olduğunu hayal etmesi kesinlikle zor. Şimdi biraz geri dönelim ve Google’ın kuruluş hikâyesine kısaca bir göz atalım.

Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri Sergey Brin ve Larry Page, 90’ların sonlarında bilgisayar bilimleri programında tanıştılar. Kısa sürede benzer bir vizyonu paylaştıklarını anladılar: World Wide Web’i daha erişilebilir bir yer haline getirmek. İkili, daha iyi bir arama motoru için bir prototip geliştirmek amacıyla yurt odalarında çalışmaya başladı. Çalışmaları ilerleme kaydedince Google’ın ilk ofisine; kiralık bir garaja taşındılar. Ve 27 Eylül 1998’de Google Inc. resmen kuruldu.

Google, 1998’den bu yana pek çok şeyin değiştiğini ancak misyonun aynı kaldığını söylüyor: Bilgileri evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek.

Google yaptığı açıklamada, “Dünyanın her yerinden milyarlarca insan arama yapmak, bağlantı kurmak, çalışmak, oyun oynamak ve çok daha fazlası için Google’ı kullanıyor. 25 yılda bizimle birlikte geliştiğiniz için teşekkür ederiz. Geleceğin bizi nereye götüreceğini birlikte görmek için sabırsızlanıyoruz” diyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, geçen ay şirketin doğum gününü kutlamak için yaptığı açıklamada, Google’ın başarısının bir parçası olan kullanıcılara, çalışanlara ve iş ortaklarına teşekkür etmişti. Pichai, bugün X üzerinden yaptığı paylaşımda da “25. yaş günün kutlu olsun Google! Ürünlerimizi kullanan ve yenilikleri sürdürmemiz için bizi zorlayan herkese ve tüm Google çalışanlarına teşekkür ederiz!” dedi.

Kaynak: Google’s 25th Birthday! – Google