Skip to main content

Shadowban veya gizli kısıtlamadan “hassas içerik” paylaşan hesaplar etiketlenecek ve arama, öneriler ve diğer özelliklerden kısıtlanacak.

X, uzun zamandır sözünü verdiği kullanıcılara hesaplarının “gizli kısıtlama” altında olup olmadığını bildirecek olan uyarı sistemini kullanıma sunmaya yaklaşıyor. X’te tasarımcı olan Andrea Conway, Elon Musk’ın ilk kez geçen yıl söz ettiği yeni özelliğin bir önizlemesini paylaştı.

Conway, bildirimler sekmesinde bir uyarı ve X’in bazı hesapların görünürlüğünü neden sınırlayabileceğini açıklayan bir bilgilendirme sayfası olmak üzere iki örnek paylaştı. Sayfada, “Hesabınızın potansiyel olarak, şiddet içeren, çıplaklık, cinsel davranış, nefret dolu semboller veya diğer hassas içerikler gibi hassas medya barındırdığını tespit ettik” ifadeleri yer alıyor.

Sayfada, hassas içeriği görmek istemeyen kişilerin bundan kaçınabilmesi için gönderileri bir uyarı ile gizleyebileceğini söyleyen X, “Hesabınızın ve içeriğinin erişimi de kısıtlanabilir; örneğin Sana Özel ve Takip Edilenler zaman akışlarının, önerilen bildirimlerin, trendlerin ve arama sonuçlarının dışında bırakılabilir” diye yazıyor.

Bu mesajın atlında bir itiraz butonunun yer aldığını, böylece kullanıcıların X’in ilk kararını yeniden gözden geçirmesini talep edebileceğini belirtelim. Conway ayrıca, kullanıcıların hesap durumlarını uygulamanın bildirimler sekmesi dışında da görüntüleyebileceklerini söyledi, ancak bunun nasıl olacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Conway, ifadelerin ve kullanıcı arayüzünün henüz tamamlanmadığını da ekledi.

X daha önce, şirketin kurallarını ihlal ettiği için “görünürlüğü sınırlı” olan bireysel tweet’ler için bir etiketleme özelliği sunmuştu. Ancak son güncelleme bunu bir adım öteye taşıyacak çünkü kısıtlamalar yalnızca belirli tweet’ler için değil, hesap düzeyinde de görülebilecek.

Uygulamaya biraz daha şeffaflık katacak özelliğin resmi olarak ne zaman kullanıma sunulacağı belli olmasa da Conway şirketin yakında bu konuda daha fazla bilgi paylaşacağını belirtti.

Kaynak: X previews its ‘shadowban’ alerts – engadget