Skip to main content

Google, Gmail’in web sürümünde uzun zamandır bulunan ve 100’den fazla dili destekleyen çeviri özelliğini mobil uygulamalarına da getirdi.

Teknoloji devi Google, Gmail mobil kullanıcıları için resmi olarak bir çeviri seçeneği eklediğini açıkladı. Yeni özellik ile kullanıcılar yabancı dillerde gelen e-postaları tek tuşla kendi dillerine çevirebilecek. Özellik, tüm kişisel hesaplar ve Google Workspace hesaplarında Android için 8 Ağustos’tan itibaren kullanıma sunuldu. iOS için ise 21 Ağustos’tan itibaren kullanıma sunulacak.

Çeviri özelliğini kullanmak gayet basit. Yabancı dilde gönderilmiş bir e-postayı açtığınızda, Gmail iletisinin üst kısmında otomatik olarak oluşturulmuş bir “Çevir” butonu göreceksiniz. Gelen e-posta’yı çevirmek için buna tıklamanız yeterli. Bir e-postayı manüel olarak çevirmek ve Ayarlar’da tercih ettiğiniz dili seçmek için üç noktalı menüyü de kullanabilirsiniz. Belirli bir dil için otomatik çeviriyi etkinleştirebilir, bununla birlikte, “belirli dilleri her zaman çevir veya hiçbir zaman çevirme” seçeneğini de değiştirebilirsiniz. Google’ın çeviri seçeneğini kapatmayı tercih ederseniz, “Tekrar çevirme” butonunu seçerek veya Gmail’in çeviri ayarları bölümünden ve “Tekrar çevirme” seçeneğini seçebilirsiniz.

Kaynak: Gmail’s Mobile App Is Finally Translating Emails. Here’s How It Works – CNET