Skip to main content

Gmail’in yeni sürümü ile e-postada kişileri etiketlemek mümkün hale geldi.

Geçtiğimiz haftalarda yepyeni bir tasarıma kavuşan Gmail, Twitter ile hayatımıza giren “mention” özelliğini kullanıma sundu. Gmail’in yeni devreye aldığı özellikle birlikte artık Twitter, Facebook ve Instagram’da olduğu gibi sosyal medyada kullandığımız “etiketleme” özelliğini e-postalarda da kullanabileceğiz.

Gmail’de e-posta yazarken birini etiketlemek için, tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi kullanıcı adının başına @ simgesi getirmek yeterli olacak. Böylece kişi listesinde etiketlenen kullanıcı ya bağlantı eklenmiş olacak. Bildirim alan alıcı bu bağlantıya tıkladığında yeni bir e-posta penceresi açılacak ve etiketleyen kişi ile iletişime geçebilecek. Bildiği gibi bu özellik diğer sosyal medya platformlarında sıkça kullanılıyor ve etkileşim sağlamak kolaylaşıyor.

Gmail’in yeni etiketleme özelliğinde @ simgesi yerine + ile kişi eklendiğinde o kişi otomatik olarak geçerli mesajın alıcısı olarak ekleniyor. Kolaylık sağlayan bu özelliği kullanmak için yeni Gmail arayüzüne geçiş yapmak gerekiyor.