Skip to main content

Instagram sonunda kullanıcılarının en çok beklediği sessize alma özelliğini kullanıma sunuyor.

Instagram, diğer sosyal medya platformlarda bulunan takip edilen kullanıcıların ana sayfada görmek istemediğimiz gönderilerini sessize alma özelliğini devreye alıyor. Yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki haftalarda gelecek güncellemeyle birlikte Instagram’da istenmeyen kullanıcıların gönderilerinin görüntülenmesi gizlenebilecek. Böylece paylaşımlarından hoşlanılmayan veya çok sık paylaşım yapanların gönderilerini ana sayfadan gizleyebilecek ancak hesapları takip etmeyi sürdürebileceğiz. Aynı zamanda kısıtlı profiller görüntülenebilecek ve tabii ki sessize alınan kullanıcıların bu durumdan haberi olmayacak. Herhangi bir paylaşımda veya profilde üç nokta ikonuna tıklayarak paylaşımları, hikayeleri veya ikisini birden sessize alınabiliyor.

Yeni özellikle sessize alınan kişiler sizi bir gönderide etiketlerse veya yorum yaparsa normalde olduğu gibi bildirim alınabilecek.  Birçok kişinin bu özelliği kullanmasındaki nedenlerin başında sessize aldıkları kişilerin üzülmesini istememeleri (aile, akrabalar ve görmek istenilmeyen arkadaşlar) Kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen bu özellik, Facebook ve Twitter‘da uzun süredir kullanılıyor.

Instagram’ın blog yazısında bu özelliğe yer verilmesindeki amacın, platformun insanların  paylaşım yapabildiği ve birbiriyle etkileşime geçebildiği en iyi yer haline getirmek olduğu belirtiliyor.