Skip to main content

11-12 Mayıs’taki Four Seasons Bosphorus’ta gerçekleştirilecek Digital Age Summit’in konuşmacılarından biri Dijital Pazarlama Stratejisti Glen Gilmore olacak. Gilmore ile sunumu hakkında görüştük

Digital Age Summit, 2016’da 10’uncu kez düzenleniyor. Bu yılın teması Next 10. Dijital dünyanın son 10 yılında iz bırakan konulardan hareketle gelecek 10 yıla dair bir projeksiyon sunacak etkinliğin alt ana başlıkları ise “Marketing & Business Technologies”, “Media & Content”, “Data & New Business” ve “Smart Cities & Life”.

glen gilmore digital age summitİçerik pazarlamadaki en yeni eğilimler nelerdir? Bilgi verebilir misiniz?
Başarılı içerik pazarlama aslında tüketicilerle, onların olmak istedikleri yer ve zamanda bağlantı kurmakla ilgili ve bu sürekli evrime uğrayan bir süreç. Şu anda canlı yayın uygulamaları heyecan uyandırıyor ama Google, Facebook ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazlarını daha da ucuz hale getirdikçe, bu teknolojilerin içerik pazarlamada nasıl bir çığır açabileceğini hep birlikte göreceğiz.

İçerik pazarlama teknolojinin evrimindeki hıza ayak uydurmak zorunda. Günümüzde hemen her cihaz internete bağlı olabildiği için bu da, her şeyin potansiyel bir içerik pazarlama platformu olduğu anlamına geliyor.

Sosyal medyada ortaya çıkan krizleri çözümlemenin yöntemleri nelerdir?
Burada önemli olan yangına çıktığı yerde müdahale etmek. Yangın sosyal medyada ise dinlemeniz ve iletişim halinde olmanız şart. Şeffaflık ve hızlı davranma kriz iletişiminin temel kavramları ve sosyal medyada da aynı durum geçerli. Sosyal medyayla ilgili en muhteşem şey, sorun büyümeden müdahale fırsatına sahip olmanız. Ayrıca sosyal medyada iyi bir dinleyici olur ve etkileşim kurabilirseniz, bu şekilde oluşturduğunuz toplulukla sosyal medyada bir kriz çıktığında bu topluluğun size yardımı bile dokunabilir.

IoT’nin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Nesnelerin interneti (IoT) aslında tam yanı başımızda. IoT’nin hayatlarımızı daha sağlıklı, güvenli ve verimli hale getirmede müthiş bir potansiyele sahip. IoT’yi iki ucu keskin bir bıçak olarak görmek de mümkün. Herkesin ve her şeyin internete bağlı olması kitlesel çığır açılmasına neden olabilecek bir gelişme. Bununla birlikte herkesin ve her şeyin birlikte, internete bağlanma yarışında siber güvenliği ihmal etmesi diğer dikkat çekici bir nokta.

Digital Age Summit’te yapacağınız sunum hakkında bilgi alabilir miyiz?
Digital Age Summit’teki sunumumda öncelikle sosyal medya pazarlamasında evrime uğrayan eğilimler hakkında konuşacağım. Bununla birlikte yeni ortaya çıkan teknolojiler ve nesnelerin interneti de üzerinde duracağım diğer konular olacak. Yanı sıra, sosyal medya ve yeni teknolojilerin geleneksel medya ile pazarlamayı nasıl dönüştürdüğüne ilişkin görüşlerimi de aktaracağım. Öte yandan, bu gelişmelerin girişimci, her büyüklükte işletme ve elbette müşterilere yönelik barındırdığı potansiyele ilişkin bilgi vereceğim.