Skip to main content

VR teknolojisi her geçen gün hayatımızda farklı bir biçimde yer almaya devam ederken şimdi de sinemada VR film deneyimini yaşatacak

Sanal gerçeklik ya da alışıldık kısaltmasıyla ”VR” teknolojisinin her geçen gün hayatımıza girmesiyle, teknoloji devleri de geliştirdiği VR cihazlarıyla hayatımızda yer edinmeye çalışmakta birbiriyle yarışıyor. Film deneyimini en iyi şekilde sunmayı amaçlayan VR sineması ise olayı tamamen farklı bir boyuta taşıyor.

Samsung, New York’ta sanal gerçeklik film stüdyosu açacağını açıkladıktan sonra Samsung’un Sundance (Film Festivali) ile bir yıllık ortaklık anlaşması imzaladığı ortaya çıkmıştı. Samsung’un  bu atılımından sonra şimdi de VR sineması gündeme geldi. VR sineması tamamen VR teknolojisine odaklı olarak işliyor. Amsterdam’da resmen açılan sinemada Samsung Gear kullanılarak kablolardan tamamen kurtulmanın yanında 360 derece VR deneyimi yaşamak mümkün hale geliyor. 360 derece dönebilen koltuklar sayesinde daha iyi bir görüntü sağlanıyor. 50 kişi alabilen salonlardaki VR filmler yaklaşık 30 dakika sürüyor ve bilet ücretinin ise 13,69 dolar olduğu belirtiliyor.