Skip to main content

Getty Images ve Shutterstock, yapay zekâ desteği ile üretilen görsellerin satışını yasaklamışlardı. Son haberler, bu kararlarının değiştiği yönünde.

Yapay zekâ destekli görsel üretim araçlarının popülaritelerinin artmaları ile birlikte sanatçılardan sektör çalışanlarına pek çok insanın olumlu ve olumsuz yorumlarının sayısında bir hayli artış oldu. Midjourney ve DALL-E gibi yapay zekâ destekli görsel üretim araçları ile oluşturulan görsellerin stok içerik satışı yapan platformlara yüklenmeleri ise bir başka tartışmayı başlattı. Görsellerin özgünlükleri ve satışa sunulmalarının etik olup olmadığı ile ilgili olarak başlayan tartışma, Shutterstock ve Getty Images’in konuya bakış açılarını şekillendirdi.

Bilindiği üzere Getty Images, Eylül ayında aldığı bir karar ile yapay zekâ destekli görsel üretim araçları ile oluşturulan görsellerin platform üzerinden satışını yasakladı. Getty Images’in bu hamlesi gelecekte herhangi bir yasal sorunla baş etmek zorunda kalmamak yönünde bir hamle gibi görünse de benzer bir hamle Shutterstock’tan da gelmişti. Shutterstock, yapay zekâ destekli araçlar ile üretilen görsellerin platform üzerinden satışa sunulmalarını yasakladığını açıklamasa da bazı görselleri kaldırmıştı.

Fakat zamanla bu alanda ilginç gelişmeler yaşandı. Örneğin, yapay zekâ tarafından üretilen bir çalışma Colorado Eyalet Fuarı’nda dijital kategoride ödül kazanırken; ABD’de bir sanatçı ilk kez yapay zekâ ile üretilen bir eserin telifini aldı.

Platformlar da bir süre devam eden sessizliklerinin ardından konuya dair yorumlarını nihayet paylaştılar.

Getty Images CEO’su Craig Peters, yapay zekâ desteğiyle üretilmiş görselleri platformlara eklemek için adeta yarışan platformların durumu doğru değerlendiremediklerini, ileride karşılaşmaları olası yasal ve etik sorunları hesaba katmadıklarını aktardı. Öte yandan, şirketin İsrailli yapay zekâ şirketi Bria ile bir işbirliğine gittiğini ve yapay zekâ desteği ile üretilen görsellerin bu şekilde Getty Images’te yer alacağını açıkladı. Peters, Getty Images’in yapay zekânın potansiyelini göz ardı etmediğini; Bria ile işbirliğinin etik yapay zekâ araçlarına erişimi sağlayacağını belirtti.

Öte yandan, Shutterstock’tan da konuya ilişkin bir açıklama geldi. Shutterstock, OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E 2 yapay zekâ görsel üretim aracını önümüzdeki aylarda platforma entegre edeceğini duyurdu. Shutterstock CEO’su Paul Hennessy ve OpenAI CEO’su Sam Altman, konuya ilişkin yaptıkları açıklamalarda yapay zekânın sanatçıların yaratıcılıklarını sergilemede önemli bir araç olacağını düşündüklerini vurguladılar.

Öte yandan, Shutterstock’un Contributor Fund adlı bir program başlatacağı, böylece eserleri DALL-E adlı yapay zekâ destekli görsel üretim aracının geliştirilmesinde kullanılan içerik üreticilerinin mükâfatlandırılacağı da açıklandı.