Skip to main content

Jason Allen’ın yapay zekâ tarafından üretilen çalışması “Théâtre D’opéra Spatial” Colorado Eyalet Fuarı’nda dijital kategoride birinci oldu.

Yapay zekâ sanat eserleriyle ilgili sıcak tartışmalar gündemde. Bazı sanatçılar bu sanat eserlerini gerçek sanat eseri kategorisinde tanımazken, bazıları içinse yapay zekânın sanatı da gerçek bir sanat niteliği taşıyor.

Colorado Eyalet Fuarı’nda geçtiğimiz Pazartesi günü bir ilk yaşandı. Yapay zekâ tarafından üretilen bir sanat eseri, düzenlenen bir güzel sanatlar yarışmasında dijital kategoride ilk kez birincilik elde etti.

Bir uzay operasındaymış gibi betimlenen tabloda Barok tarzında bir salonda klasik figürler dairesel bir pencereden güneşe doğru bakıyorlar. Uzay Opera Tiyatrosu manasına gelen “Théâtre D’opéra Spatial” isimli eser aslında Jason Allen’ın bulduğu anahtar kelimelerle Midjourney tarafından resmedildi. Allen’ın dijital bir fırça kullanmadan bulduğu keywordlerle yapay zekâya komut vererek bu eseri ortaya çıkarması pek tabii sanatçılar arasında tartışmalara neden oldu. Sanatçılar Allen’ı yaratıcı işlerin ölümünü hızlandırmakla suçluyor.

OmniMorpho isimli bir Twitter kullanıcısının, “Sanatın ölümünün gözlerimizin önüne gelişini izliyoruz, yaratıcı işler makinelerden korunmuyorsa, yüksek kaliteli işler bile yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. O zaman elimizde ne olacak?” yazdığı paylaşımı viral olarak 2 binden fazla beğeni aldı.

Allen ise Midjourney Discord sunucusunda, bunun tartışma yaratacağını bildiğini belirterek, Twitter’da yapay zekânın ürettiği sanata karşı olan tüm bu insanların insan unsurunu itibarsızlaştırdığıyla ilgili bir paylaşım yaptı.

Allen, kazananlar açıklanmadan önce yaptığı bir paylaşımda, katkısının ödüllü resmin şekillenmesinde olduğunu, yeni bir özellik aradığını ve onu kullanarak yüzlerce görüntü oluşturduğunu söyledi. Bu görüntülere haftalarca ince ayar yaptığını belirten Allen, ardından ilk üçünü seçerek tuvale yazdırdığını anlattı.

Şimdiden kendisine iki büyük kutup oluşturmuş olan bu tartışmalar, uzun süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

Kaynak: An AI-Generated Artwork Won First Place at a State Fair Fine Arts Competition, and Artists Are Pissed – Motherboard