TEKNOLOJİ

Savaş Önemli | 08.02.2017 - 13:42

Geliştiriciler için en iyi Chatbot platformları

Geliştiriciler için en iyi Chatbot platformları

Geliştiriciler için en uygun ve kullanıcı dostu chatbot platformlarını sizler için bir araya getirdik.

Chatbot pazarının potansiyeli ve yeni platformların da eklenmesi ile kısa sürede büyük bir ekosisteme dönüşeceği konusunda son derece umutlu. Peki, bugün işiniz için bir chatbot geliştirmek isterseniz en uygun ve kullanıcı dostu platformlar hangileri?

Microsoft Bot Platform

Geçtiğimiz aylarda Skype’a beş yeni chatbot eklediğini duyuran Microsoft aynı zamanda kendi bot’larınızıoluşturabileceğiniz Bot Builder for Node.js platformunu hayata geçirdi. Platform geliştiricilere Express ve Restify altyapısını kullanarak kendi botlarını oluşturabilecekleri, test edebilecekleri ve yayınlayabilecekleri bir ortam sunuyor.

Chatscript

2011 yılında kurulan Chatscript 4 kez Loebner ödülünü kazanan gelecek nesil bir chatbot motoru. Chatscript geliştiricilere kendi chatbot’larını geliştirebilecek ve kullanıma sunabilecekleri açık bir altyapı kaynağı sunuyor.

Pandorabots

Online bir servis olan Pandorabots, geliştirmecilere kendi chatbot’larını geliştirme ve yayınlama imkânı sunuyor. Bu zamana kadar yaklaşık 300 bin chatbot gelişimine katkıda bulunan servisin kayıtlı 225 bin kullanıcısı bulunuyor. Pandorabot’ta açılımı Artificial Intelligence Markup Language olan AIML standardı kullanılıyor.

Facebook Bots for Messenger

Facebook, en son F8 konferansında ‘Bots for Messenger’ platformunu tanıtmıştı. Bu platform yazılımcılara Messenger için chatbot geliştirme olanağı sunuyor. Yazılımcılar kendi bot’larını geliştirdikten sonra sisteme kaydediyor ve Facebook hangisinin Messenger üzerinde kullanılacağına karar veriyor.

Rebot.me

Rebot.me chatbot yaratmak, test etmek ve yayımlamak için oldukça basit bir servis. Servisin en önemli özelliği, kullanım için programlama diline ihtiyaç duymuyor olmanız. Servis üzerinde kendi chatbot’unuzu kurup belirlediğiniz sorular için cevaplar öğreterek istediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Servisin bir diğer özelliği chatbot’unuz ile ne kadar fazla konuşursanız o kadar çok şey öğrenebiliyor olması.

Imperson

Imperson Facebook Messenger, Skype, Kik, Slack, Twitter, Amazon Echo ve SMS servisleri için chatbot geliştirmek üzere yaratılmış bir platform. Karakter botlarında uzmanlaşan Imperson Facebook Messenger için Miss Piggy ve Doc Brown chatbot’larını geliştirdi.