MOBİL

DigitalAge | 08.02.2017 - 11:49

YouTube mobilde canlı yayın dönemi başlıyor

YouTube mobilde canlı yayın dönemi başlıyor

Geçtiğimiz yıl mobil canlı yayın özelliğini kısıtlı bir grubun kullanımına sunan YouTube, yakında bu özelliği tüm kanallara açacağını duyurdu.

YouTube, yaptığı açıklamayla mobil cihazlarda canlı yayın döneminin başladığını duyurdu. Geçen yaz mobil platformlar için test grubu oluşturan YouTube, canlı yayın özelliğini herkese açtığını açıkladı. Canlı yayın yapmak, online alışkanlıkları arasında önemli bir yere sahip olmaya başladı. Akıllı cihaz teknolojisinin ilerlemesi, mobil cihaz kullanımının artması, sosyal medya platformlarının yaygınlaşması, internet hızının güçlenmesi ve tamamen dijital ile iç içe büyüyen genç kuşakların varlığı, canlı yayın platformlarının çıkışında ve yaygınlaşmasında büyük bir rol oynadı. Geçtiğimiz günlerde son olarak Instagram’ın canlı yayın dönemine geçmesinden sonra YouTube’da mobil platformlardaki rekabete ortak oluyor.

YouTube’dan canlı yayın yapabilmek için, uygulamayı açıp canlı yayın butonuna tıklamak yeterli oluyor. Yayın başladığında tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi YouTube takipçilerine bildirim gidiyor ve canlı yayın izlenebiliyor. Yayın bittiğinde ise YouTube kanalına eklenmiş oluyor. YouTube mobilde canlı yayın yapabilmek için 10 bin takipçiye sahip olmak gerekiyor. Masaüstünde ise şu anda olduğu gibi abone sayısına bakılmaksızın, herkes canlı canlı yayın yapabiliyor.