Skip to main content

FIFA ismini kullanamayacak olan EA Sports, yeni serinin EA Sports FC adını alacağını açıkladı; ilk iş birliği duyurusu Nike’tan geldi.

Electronic Arts tarafından yapılan bir açıklamaya göre, dünyaca ünlü oyun şirketi ile FIFA arasında yaklaşık 30 yıldır süren anlaşma son buldu. Anlaşmanın son bulmasıyla, futbolseverlerin FIFA adıyla bildikleri oyunun adı da değişecek. Electronic Arts, dünya çapında 150 milyon oyuncusu olan ünlü futbol oyunu serisinin adının EA Sports FC olacağını açıkladı.

Halihazırda devam eden anlaşma bu yıl Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın ardından son bulacaktı. Fakat son görüşmeler ile bu süre gelecek yaz düzenlenecek olan Kadınlar Dünya Kupası’nın bitişine kadar uzatıldı.

Anlaşmanın sonlanmasının ardından oyunun pek fazla değişikliğe uğramayacağı düşünülüyor. Zira Electronic Arts’ın spor temalı oyunlarını üreten EA Sports adlı alt kuruluşu, FIFA dışında yaptığı bağımsız lisans anlaşmaları ile halihazırda oyunda bulunan pek çok takımı, ligi ve futbolcuyu yeni seriye katabilecek.

FIFA adıyla bilinen oyun serisinin 20 yılda yaklaşık 20 milyar dolar gelir getirdiği düşünülüyor. FIFA’nın en büyük ticari partneri ve yıllık 150 milyon dolarlık gelir kaynağı olan EA Sports’tan bu meblağın iki katı kadar lisans bedeli istediği, EA Sports’un ise FIFA’yı oyunun gelişimini kısıtlayıcı bir pozisyonda gördüğü haberleri daha önce de paylaşılmıştı. EA Sports, bağımsız lisans anlaşmaları ile FIFA olmadan da yoluna devam edebileceğinin sinyallerini verirken, dijital dünyada daha fazla gelir elde edebileceği düşüncesinde olan FIFA’nın EA Sports ile olan anlaşmanın son bulacağı düşüncesiyle birden fazla anlaşma yaparak yeni gelir kapıları aradığı biliniyor. Ek olarak, FIFA’nın 2024 yılında EA Sports tarafından geliştirilen FIFA serisine benzer bir futbol simülasyonunu piyasaya sürmesi bekleniyor.

Dünya Kupası ve FIFA tarafından organize edilen turnuvalar EA Sports FC’de yer almayacak. Fakat EA Sports, aralarında UEFA’nın da bulunduğu 300’den fazla kurumla imzaladığı lisans anlaşması ile Şampiyonlar Ligi dahil olmak üzere futbolseverlerin takip ettiği pek çok turnuvayı oyunculara sunacak. Öte yandan, FIFA ile anlaşması gereği diğer markaları oyunlara entegre edemeyen EA Sports, gelecek dönemde daha özgür davranabilecek, hatta oyun üzerinden direkt satış bile yapabilecek. Bu konuyla ilgili yaşanan ilginç bir gelişme, Nike Football’ın EA Sports FC ile iş birliğine gidildiğini açıklaması oldu.

EA Sports’un son FIFA oyununa daha fazla ihtimam göstereceği ve özellikle de Katar Dünya Kupası’nı beklediği biliniyor. Dünya Kupası’nın gelecekte yayınlanacak olan EA Sports FC oyunlarında da yer almasını isteyen EA Sports, FIFA’ya bir zeytin dalı uzatarak sadece Dünya Kupası’nı kapsayacak bir anlaşmanın kapısını aralayabilir.

Kaynak: FIFA and EA Sports End Decades-Long Video Game Partnership – The New York Times