Skip to main content

Electronic Arts CEO’su Andrew Wilson, FIFA ile süregelen lisans anlaşmasının kısıtlayıcı olduğu görüşünde.

Electronic Arts CEO’su Andrew Wilson’un sızdırılan yorumlarına göre, EA Sports, FIFA ile lisans anlaşmasını sonlandırabilir. Bu tür bir hamle, dünyanın en popüler futbol oyunlarından biri olan FIFA serisinin isminin değişeceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında FIFA ile devam eden lisans anlaşmasının gözden geçirildiğini açıklayan şirketin CEO’su Andrew Wilson, Kasım ayında yapılan bir toplantıda konuya ilişkin görüşlerini paylaşmıştı.

Wilson’un görüşleri, bu hafta Video Games Chronicle tarafından paylaşıldı. Wilson, FIFA ile süregelen anlaşmanın çok kısıtlayıcı olduğu ve şirkete yeteri kadar katkı sağlamadığı düşüncesini aktardı; “Dünya Kupası’nın düzenlenmediği yıllarda FIFA’dan aldığımız tek şey bir kutudaki dört harf” dedi. FIFA ile yapılan lisans anlaşmasının şirkete Dünya Kupası ile ilgili çalışmalar yapma imkânı tanıdığı fakat şirketin FIFA harici yaptığı 300’den fazla lisans anlaşması sayesinde takımları, oyuncuları ve ligleri FIFA’ya bağlı kalmadan oyunlarda kullanabileceği biliniyor.

FIFA ile süregelen lisans anlaşmasının kısıtlayıcı olduğunu düşünen Wilson, bu anlaşmadan dolayı 11’e 11 maçlardan başka oyun modlarını oyuna eklemekte, FIFA ile ilişiği olmayan markalar ile iş birliği yapmakta ve futbol çevresinde bir ekosistem geliştirmekte zorlandıklarını söylüyor.

New York Times’ta geçtiğimiz yıl çıkan bir habere göre, Electronic Arts’ın FIFA ile yaşadığı bu durumun arkasında bir pazarlık yatıyor. EA’den lisans anlaşması karşılığında aldığı meblağı artırmak isteyen FIFA’nın dört yıl için bir milyar dolardan fazla bir miktar talep ettiği, EA’in ise bu meblağı aşağı çekmeye çalıştığı, gerçek maçlardan klipleri oyunlara entegre etmek istediği ve NFT satışına başlamak istediği söyleniyor.

EA ile FIFA arasında imzalanan 10 yıllık lisans anlaşması bu yıl düzenlenecek olan Katar Dünya Kupası’nın ardından bitecek. Lisans anlaşmasının yenilenmemesi halinde EA’in FIFA serisine hangi isim altında devam edeceği bilinmiyor.

Kaynak: EA CEO explains why company may ditch FIFA branding in leaked staff comments – The Verge