Skip to main content

Liste suçlular, nefret grupları ve terör örgütleri de dahil olmak üzere 4 binden fazla kişi ve grup içeriyor.

The Intercept adlı internet sitesinde dün yayımlanan listeye göre, Facebook, içinde 4 binden fazla kişi ve grubun yer aldığı bir tehlikeli kişiler ve gruplar listesi tutuyor. Bu listede ırkçılık ile ilişkilendirilmiş kişiler ve gruplar, silahlandığı bilinen çeşitli sivil oluşumlar ve teröristler, terör örgütleri ve terör örgütleri ile ilintili olduğu bilinen veya düşünülen gruplar yer alıyor.

Sızan bu listenin Facebook’un çevrimdışı şiddete yol açabilecek kişileri ve olayları nasıl değerlendirdiğinin ve engellemeye çalıştığının bir ibaresi olduğu yorumları yapılırken, listede yer alan isimlerin yarısından fazlasını Orta Doğulu, Güney Asyalı ve Müslüman teröristler olduğu düşünülen kişiler oluşturuyor.

CNet, konu hakkında yayımladığı haberde Facebook’un bu kişilerin ve grupların platformdaki varlıklarına daha ağır kısıtlamalar getirdiğini ve platformda üç kademeli bir sistem uyguladığını belirtti.

Bir numaralı kademenin terör örgütleri, nefret grupları ve suç örgütleri ile ilintili olduğu bilinen hesapları kapsadığını ve en kısıtlı kademe olduğu belirtilirken, üçüncü kademe silahlı sivil oluşumların yer aldığı kademe olarak nitelendiriliyor. The Intercept, bu kademede yer alan grupların çoğunun Amerikan, sağcı ve hükümet karşıtı milisler olduğuna dikkat çekiyor.

Facebook’un terörle mücadele ve tehlikeli örgütler politika direktörü Brian Fishman, paylaşmış olduğu bir tweet zincirinde yayınlanan listenin kapsamlı olmadığını, öte yandan Facebook’un bu listeyi sürekli güncellediğini belirtti.

Kaynak: Facebook’s list of ‘dangerous individuals and organizations’ leaked – CNet