Skip to main content

Blue Origin tarafından yarın gerçekleştirilecek olan uçuş ile Shatner uzaya çıkan en yaşlı insan olacak.

Uzay Yolu dizisinde Kaptan James T. Kirk’i canlandıran aktör William Shatner, Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin’in yeni uzay aracı New Shepard ile uzaya çıkmaya hazırlanıyor.

İlk yolculu uçuşunu Temmuz ayında gerçekleştiren Blue Origin, Jeff Bezos ve üç diğer yolcuyu uzayın sınırına çıkarmıştı. O uçuşta yer alan 82 yaşındaki Wally Funk uzaya çıkan en yaşlı insan olmuştu. 90 yaşındaki Shatner, yarın gerçekleşecek uçuş ile uzaya çıkan en yaşlı unvanını alacak.

Shatner’e eski bir NASA mühendisi olan Chris Boshuizen, Medidata kurucusu Glen de Vries ve Blue Origin’in Uçuş ve Görevler Başkan Yardımcısı Audrey Powers eşlik edecek.

Tüm yolculuğun 11 dakika sürmesi, uzay aracının yaklaşık 100 kilometre yüksekliğe ulaşması planlanırken, yolcular yerçekimsizliği üç dakika kadar hissedebilecekler.

Uçuş için ne kadar ödeme yaptığını açıklamayan Shatner, hem heyecanlı hem de gergin olduğunu açıklamıştı. Temmuz ayında Jeff Bezos’un da yer aldığı uçuşta bir koltuk açık artırmada 28 milyon dolara satılmıştı. Blue Origin’in rakibi olan Virgin Galactic’in yörünge uçuşları için kişi başı fiyat olarak 450 bin dolar istediği biliniyor.

Yarın, Türkiye saati ile 16:30’da Teksas’tan kalkacak olan New Shepard’ın yolculuğunu şirketin internet sitesi ve Youtube kanalından takip etmek mümkün olacak. Canlı yayının kalkıştan 90 dakika önce başlaması planlanıyor.

Kaynak: Jeff Bezos’ rocket company just flew TV star William Shatner to the edge of space – Business Insider