SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 13.10.2021 - 11:22

Sosyal medya hakkında ders niteliğinde bir kesme işareti davası

Avusturalyalı bir Facebook kullanıcısı, bir paylaşımında kullanmadığı kesme işareti yüzünden 180 bin doları aşabilecek bir ceza alma ihtimaliyle karşı karşıya.

Anthony Zadravic isimli bir emlakçı, bir Facebook paylaşımında “çalışanının” anlamına gelen “employee’s” yerine “çalışanlar” anlamına gelen “employees” yazdığı için yüksek bir ceza alabilir.

Zadravic’in Stuart Gan adlı işvereninin Pearl Beach adı verilen bölgede milyon dolarlık evler sattığını fakat çalışanların emeklilik ikramiyelerini ödemediğini yazdığı Facebook paylaşımı başına bela oldu. Paylaşımı yaptıktan sonra 12 saat içerisinde silse de bu paylaşım ile ilgili bir davadan kurtulamadı.

İki yıldır emeklilik ikramiyesini alamadığını yazan Zadravic’in paylaşımında “çalışanlar” kelimesini kullanması hâkim tarafından Gan’ı sistematik bir şekilde birden çok çalışanın emekli ikramiyesini ödememekle suçlama yoluyla karalama olarak değerlendirildi.

Hâkim Judith Gibson, bir çalışanın emekli ikramiyesini ödememenin kötü olduğunu, fakat birden çok çalışanın emekli ikramiyelerini alamamalarının ifade edilmesi durumunda bunun sistematik bir girişim olduğunun düşünülebileceğini söyleyerek; Zadravic’in 180 bin doları aşan bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Kaynak: Missing Apostrophe in Facebook Post Lands a Man in Defamation Court – The New York Times