Skip to main content

Sosyal medya devi Facebook’un Ar-Ge birimi, sesli grup aramalarına özel CatchUp adlı yeni bir iletişim uygulaması geliştirdi.

Facebook‘un Ar-Ge birimi NPE, CatchUp isimli yeni bir uygulamayı yayına aldı. Facebook hesabına ihtiyaç duymadan kullanılabilen platform, kullanıcıların telefon aramaları veya 8 kişiye kadar konferans aramaları yapmalarını sağlıyor.

New Product Experimentation (NPE) ekibinin tasarladığı CatchUp adlı uygulama, herhangi bir Facebook hesabına ihtiyaç duymadan, kişi listesi ile entegre bir şekilde çalışıyor. Kullanıcıların konuşmaya müsait olup olmadığı görüntülenebilen uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran özellik ise CatchUp’ta yalnızca sesli görüşme yapılabiliyor olması.

CatchUp, görüntülü grup sohbeti uygulaması Houseparty ile benzerllik taşıyor. Uygulama, konuşmaya müsait olan kullanıcıları “Ready to Talk” (Konuşmaya hazır) listenin en üst sırasında gösteriyor. NPE ekibinin odaklandığı nokta da tam olarak bu.

Facebook, uygulama fikrinin Covid-19 salgını öncesinde ortaya çıktığını, karantina döneminde girişimin hızlandırıldığını açıkladı. Şirketin Messenger ve WhatsApp gibi sesli ve görüntülü arama yapmasını sağlayan uygulamaları olsa da, CatchUp’ın sadece rehber entegreli olması ve müsaitlik durumunu göstermesi nispeten diğerlerinden ayrılan özellikleri.