Skip to main content

İnsanlara kusursuz bir deneyim yaşatmak için çalışan Facebook, markaların video bazlı içerik ve reklam üretirken aklında bulundurması gereken unsurları Digital Age okurlarıyla paylaştı.

Dijital sektör uzun süre boyunca tıklama oranlarına fazla odaklandı. Ancak satışların büyük bir kısmıyla tıklanma sayıları arasında doğrudan bir bağ yok. Araştırmalara göre bir ürün satın alan insanların yüzde 90’ı reklamlara tıklamıyor. Dijital, sadece tıklanma oranlarını artırmak ve anında alışverişten ibaret değil; aynı zamanda, mağazada alışverişi veya günler sonra yapılan bir online alışverişi tamamlamak için de başarılı bir yol.

Bugün Türkiye’deki internet kullanıcıların yüzde 97’si Facebook’ta ve 41 milyonu Facebook’a her ay mobilden bağlanıyor. Ayrıca Türkiye’de Facebook’a bağlanan insanların yüzde 78’i en az bir yerel işletmeyle ve yüzde 51’i dünyada en az bir küçük işletmeyle bağlantı halinde. Yurt dışından da 111 milyon insan Türkiye’deki bir işletmeyle Facebook üzerinden bağlantılı.

Bu hareketli ortam haber kaynağındaki içeriklerle ilgili beklentilerimizi de şekillendiriyor; özellikle de video konusunda. Gerek sonuna kadar, gerek sadece ilk anları izlensin, videonun her anının değer yarattığını görüyoruz. Günde 100 milyon saatten fazla video izlenen Facebook’ta pazarlamacıların hedef kitlelerine, onların beklenti ve davranışlarına uygun bir şekilde marka mesajlarını iletmek için çok fırsatı var.

Mobil alışkanlıklardaki değişimin sektörü bugün nasıl etkilediğinin dışında, gelecek için de nasıl bir potansiyel taşıdığına dikkatli bakmak gerekiyor. Tahminlere göre 2020 yılında 3 milyar insan ceplerinde akıllı telefonlarla geziyor olacak. Yani kişilerin markalarla olan deneyimleri ve bağlantıları daha hızlı ve zenginleşmiş olacak.

Facebook’ta insanlara kusursuz mobil deneyimler yaşatmak için çalışıyoruz ve bu yönde attığımız adımlar, aynı zamanda reklamverenler için de yeni yaratıcı fırsatlar doğuruyor. Dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak videonun etkili olduğunu görüyoruz. Mobil, insanların video tüketim alışkanlıklarını değiştirdikçe pazarlamacıların Facebook gibi haber akışı bazlı platformlarda bu alışkanlıkları göz önünde bulundurması ve içeriklerini bu yönde tasarlaması gerekiyor.


Markaların Facebook’ta video içerik üretirken aklında bulundurması gerekenler

Tasarımınızı ekranı düşünerek hazırlayın: Video sayesinde pazarlamacılar ekran büyüklüğü ne olursa olsun hikâyelerini anlatabiliyor ve insanlara bağlanabiliyor. Ancak yine de video içerikleri hazırlarken de ekrana uygun tasarlamak gerekiyor. İnsanların mobil haber kaynağındaki davranışları diğer cihaz ve platformlardan farklı. Pazarlamacılar içerik üretirken mobildeki hızlı akışı ve ortamın sesini hesaba katmalı.

360 derece düşünün: Marka mesajını farklı kanallar üzerinden iletmek çok önemli ve bunu yaparken pazarlamacılar her kanalın kendine özgü kreatif özelliklerini düşünmeliler. Mobil için içerik hazırlarken görsel işaretler ve marka linkleri kullanmalı ve bu unsurların birlikte en iyi şekilde nasıl çalıştığını görmeliler.

Deneyin, öğrenin, tekrarlayın: Markaların mesajlarını doğru iletmesi ve insanları harekete geçirmesi için tek bir evrensel çözüm yok. Merkeze insanı koyun, yaratıcı olun, farklı formatlar deneyin, markanız ve kitleniz için en uygun yöntemi bulun.