Skip to main content

Günlük ve saatlik ev kiralamaya yönelik denetimler arttı.

Ntv.com.tr’de yayımlanan habere göre,  İstanbul’da günlük ve saatlik kiralık evler için İstanbul’da yapılan denetimler arttı. Söz konusu denetimler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yönetiminde İstanbul’un 39 ilçesinin kaymakamlık ve belediyeleri ile oluşturulan denetim komisyonları aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Yılbaşından bu yana toplam 6 bin 743 denetleme yapılırken, 10 milyon lirayı aşkın idari para cezası kesildi, bin 683 yer de mühürlendi.

En çok işlem yapılan ilçeler ise Fatih, Esenyurt, Beyoğlu, Bakırköy, Bahçelievler, Pendik olarak belirlendi.  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, kendilerine gelen şikâyetler, internet siteleri üzerinden yapılan taramalar ve gelen ihbarlar üzerine baskınların hızla yapıldığını, yasal işlemlerin başlatıldığını bildirdi.

Günübirlik kiralamalar 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeniden düzenlenmişti. 22 Kasım 2016 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararnamenin 2. maddesinde şu açıklamaya yer veriliyor: “26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına “bekâr odaları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler” ibaresi eklenmiştir.”

Maliye Bakanlığı da kiralamalara belge zorunluluğu getirerek alınan tedbirlere katkı sağlamıştı.

Kaynak: ntv.com.tr