Skip to main content

Elon Musk, yapay zekanın (AI) insanlığın varlığına tehdit oluşturduğunu bir kez daha belirtti.

Elon Musk, yapay zekâ yarışının 20. yüzyıl tarzı bir silah yarışından çok 3. Dünya Savaşı’na neden olacağı konusundaki uyarılarına devam etti.

Tesla Motors ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yapay zekânın neden olabileceği risklerle ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarını yineledi. Musk, yapay zekânın insanoğlu için tehdit olduğunu bir kez daha dile getirirken, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İşte başlıyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Putin, “Yapay zekâ, yalnızca Rusya için değil tüm insanlık için geleceğin yanı sıra, devasa fırsatlar ve tahmin etmesi güç tehditleri de beraberinde getiriyor. Bu alanda lider kim olursa dünyayı o yönetecek. Bu alandaki liderler olursak, bugünkü nükleer teknolojilerimizi paylaştığımız gibi, bu bilgiyi tüm dünya ile paylaşacağız” dedi.

Musk, Putin’in sözleri üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yapay zekâ alanındaki liderlik yarışı büyük olasılıkla Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar” dedi. Musk sözlerine ek olarak, bu yarışa Rusya, Çin ve son derece gelişmiş bilgisayar bilimine sahip diğer ülkelerin de katılabileceğini de yazdı.

Musk Twitter’dan ayrıca, Ağustos ayında yapay zekânın “Kuzey Kore’den çok daha fazla risk” yarattığını paylaşmıştı.