Skip to main content

Meta’nın metaverse kurulumunda VR şirketine çok iş düşse de Oculus artık bir marka olarak var olmayacak. Oculus, bundan böyle Meta’nın kalbinde yaşayacak.

Mark Zuckerberg, dün düzenlenen lansman ile Facebook’un isim değiştirerek bugünden itibaren Meta olarak anılmaya başlayacağını söylemişti. Zuckerberg, aynı lansman sırasında şirketin misyonunun değişmediğini ve var olan markalarının oldukları gibi kalacaklarını dile getirmişti.

Görünüşe göre Meta, Facebook şirketinin yeni ismi olarak bir çatı ismi görevi görecek; Facebook, Instagram ve WhatsApp alt markalarında herhangi bir değişiklik olmayacak. Fakat Facebook’un 2014 yılında satın aldığı ve VR alanında çalışmalarını yürüttüğü alt markası Oculus, bundan böyle var olmayacak.

Zuckerberg’in, Facebook’un Meta ismini alarak metaverse kurma çalışmalarına girişmesinde VR’ın önemli bir rol oynadığını anlatırken Oculus’tan bahsetmemiş olması dikkat çekmişti. Zuckerberg’in ardından Facebook’un ya da yeni adıyla Meta’nın sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) bölümünü yöneten Andrew Bosworth’un Oculus Quest VR gözlüklerinin Meta Quest, Oculus App’in ise Meta App olarak yeniden adlandırıldığını açıklaması, Zuckerberg’in Oculus’tan neden bahsetmediği sorusunun yanıtını açığa çıkardı.

Oculus, Meta’nın hedeflediği türde bir metaverse kurulumunda VR’nin önemli bir rol oynaması dolayısıyla ayrı bir marka olmak yerine tüm sürecin merkezine oturacak gibi görünüyor.

Kaynak: Company formerly known as Facebook unceremoniously kills off ‘Oculus’ brand – TechCrunch