Skip to main content

Facebook, metaverse kurma hedefleri doğrultusunda şirketin adını Meta olarak değiştirirken, terimin yaratıcısı Neal Stephenson Meta ile hiçbir bağının olmadığını açıkladı.

Sosyal medya devi Facebook’un adı, geçtiğimiz hafta şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklama ile değişti. Şirketin yeni adı Meta.

Bu isim değişikliği hakkında bir süredir medyada yer alan haberler şirketin isminin ‘metaverse’ olacağına işaret ediyordu. Zira metaverse, Facebook’un çevrimiçi, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini bünyesinde barındıran sosyal ağ hedefini anlattığı düşünülen bir terimdi. Zira metaverse terimi ilk defa Neal Stephenson tarafından 1992 yılında piyasaya sürülen Snow Crash adlı bilimkurgu türündeki romanda insanların giriş yaptıktan sonra avatarlara sahip oldukları, dijital ve fiziksel alanları bir araya getiren, bu alanlar arasındaki sınırları sanal ve artırılmış gerçeklik vasıtası ile bulanıklaştıran bir dijital dünyayı anlatmak için kullanılmıştı.

Facebook, metaverse terimini tercih etmese de yine de bu terimden uzaklaşmayarak Meta olarak yoluna devam etme kararı aldı.

Ardından, Twitter üzerinden açıklama yapan Stephenson, Facebook’un metaverse planları ile hiçbir ilgisinin olmadığını, Facebook ile kendisi arasında hiçbir diyalogun ve iş birliğinin yaşanmadığını belirtti.

Kaynak: Metaverse Term Creator Neal Stephenson Distances Himself From Facebook – Business Insider