TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 29.10.2021 - 14:39

CryptoPunk NFT’si 532 milyon dolara hem satıldı hem de satılmadı

Satış gerçekleşti fakat dünyanın en pahalı NFT satışı olarak kayıtlara geçebilecek bu satışı o listeye almak ne kadar mantıklı?

Satışı dün yapılan CryptoPunk NFT’si, karşılığı yaklaşık 532 milyon dolar olan 124.457 ethereum’a alıcı buldu. NFT piyasalarında heyecan yaratan bu haber, detayları incelendiğinde bazı hayal kırıklıklarına yol açtı. Zira CNet’in haberinde bahsettiği üzere, satış, direkt bir satış değildi ve göründüğü gibi gerçekleşmemişti.

Habere göre, CryptoPunk NFT’sine kim sahip ise satın alan kişi de o. Kripto para dünyasında bir kişinin açabileceği cüzdan sayısının sınırının olmaması bu durumu açıklıyor. CrytoPunk NFT’sinin satışını yapan kişi, A cüzdanından B cüzdanına aktardığı NFT’yi, C cüzdanı ile yaklaşık 532 milyon dolara satın aldı. Alım işlemi tamamlandıktan sonra da C cüzdanındaki NFT’yi A cüzdanına tekrar aktardı.

Bu işlemleri yapan kişinin direkt olarak bir cüzdandan diğer cüzdana satış yapmamasının ve üçüncü bir cüzdanı devreye sokmasının nedeni, “flash loan” adlı bir sistemi kullanması. Flash loan, dağıtık sistemde akıllı sözleşmelerin şartları sağlandığında yüksek miktarlarda kripto para borç almaya yarayan karmaşık bir sistem. Satışı ve alışı yapan kişi, akıllı kontrat şartlarını sağlamak amacıyla üçüncü bir cüzdanı devreye sokarken, transfer ücretini diğer kullanıcılardan borç almış oldu. CNet, flash loan’ı bir örnekle açıklıyor. Bir ev alacak olan A kişisinin, evi aldıktan sonra evin ücretini, kârını ve evi alırken başka kişiler ve kurumlar ile yapacağı anlaşmalar sonucu ortaya çıkacak olan borçlanmalarını ödeyerek evi ondan satın alacak bir B kişisi tarafından desteklenmesi olarak özetliyor. Yalnız bu durumda satışı yapan kişi ile alımı yapan kişi aynı ve böyle bir satışın neden yapıldığına dair bütün karmaşanın kaynağı da bu. Bu satışın, CryptoPunk NFT’sinin değerini artırmaya yönelik bir hamle olduğu düşünülüyor.

CryptoPunk NFT koleksiyonunda 10 bin NFT bulunmakta. Bu NFT’lerin en ucuzu 100 ethereum yani 400 bin dolar değerinde.

Kaynak: This CryptoPunk NFT just sold for $530 million. Kind of – CNET