Skip to main content

Facebook; PC, akıllı telefon ve harici sensörlere ihtiyacı olmayan VR oyun seti Oculus Quest’i tanıttı.

Bir süredir sanal gerçeklik (VR) çalışmalarına hız veren Facebook dün ABD’de gerçekleştirilen Oculus Connect 5 geliştirici konferansının açılışında yeni VR oyun seti Oculus Quest’i tanıttı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından sunumu yapılan oyun setinin piyasaya çıkış tarihi olarak 2019 ilkbaharı işaret edilirken, fiyatının ise 399 dolar olacağı kaydedildi. Zuckerberg, Oculus ürünlerinin ilk neslinin Quest ile tamamlandığını belirtti.

Facebook’un ‘Santa Cruz’ isimli prototip başlığından geliştirilen Oculus Quest için Robo Recall, The Climb, Moss başta olmak üzere 50’den fazla oyunun hazır olduğu ve cihazın piyasaya çıkışıyla birlikte bunlara doğrudan erişim sağlanacağı gelen edinilen bilgiler arasında.

Uygun fiyata kaliteli deneyim vaadiyle piyasaya çıkan, Qualcomm Snapdragon 835 işlemci kullanılan ve önceki modellerden daha hafif olan Oculus Quest; kablo, harici sensör ve PC ihtiyacını ortadan kaldırarak VR oyuncularına maksimum özgürlük sağlıyor. Üç boyutlu ses sistemi ve optik kalitesi (her gözde 1600×1400 piksel) gibi özellikleri de cihazın avantajları arasında. Cihazda, oyun kontrolünü artırmak için Oculus Touch adlı bir dokunmatik kontrolcü bulunuyor.