Skip to main content

NewsLabTurkey yeni kuşak gazeteciler için güncel bir eğitim materyali, deneyimli gazeteciler için ise kendilerini yenileme imkânı sunmayı amaçlıyor.

Dijital gazetecilik akademisi NewLabTurkey yayına hayatına başlıyor. Dijital hikâye anlatıcılığı, veri gazeteciliği, bilgi güvenliği, sosyal ağ yönetimi ve dijital gelir modelleri gibi alanlarda gazetecilere yönelik içerikler üretecek olan platform, 1 Ekim’de yayına giriyor.

NewsLabTurkey,  The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından destekleniyor. Platform, ülkemiz gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik uygulamaları konusunda eğitim vermeyi ve alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlıyor.

Platformun yayın adresi, newslabturkey.org olarak açıklandı.

NewsLabTurkey’de yeni gazetecilik teknolojileri

Proje dâhilinde, dünyada süregelen gazetecilik tartışmaları, yeni geliştirilen gazetecilik teknolojileri, gazetecilik endüstrisinde gelişmekte olan finans modelleri gibi başlıklar yer alıyor.

Sitenin genel yayın yönetmenliğini Norveç Arktik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sarphan Uzunoğlu yapıyor. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Başkanı Mehmet Şafak Sarı ise sitenin yazı işleri müdürlüğünü üstleniyor.

Doç Dr. Sarphan Uzunoğlu, amaçlarının, Türkiye gazetecilik endüstrisinde ve akademide yaşanan gazeteciliğin teknolojiye ve yeni eğilimlere uyumuna çözümler üretmek, gazeteciler ve gazeteci adayları için bir başvuru kaynağı yaratmak olduğunu söylüyor.

Proje, ayrıca gazetecilere yönelik haftalık bir e-bülteni de içeriyor. Ahmet Alphan Sabancı tarafından hazırlanacak olan bültende, dünyada gazetecilik ve yeni medya alanında tartışılan meseleler ve yeni teknolojiler birer bilgi notu hâlinde okurlara sunulacak.

NewsLabTurkey’in yayın kurulundaki isimler

Sitenin yayın kurulunda, The Guardian için haber üretmiş gazeteci Kareem Shaheen’in yanı sıra Orhan Şener, Arda Çetin, Duygu Uzunoğlu, Kenan Dursun, Can Ertuna, Sergül Taşdemir, Nihan Bora, Şevket Uyanık ve Ramazan Subaşı gibi akademi, sivil toplum, dijital güvenlik, gazetecilik ve yayıncılık alanından isimler bulunuyor.

Siteyi Facebook, Twitter ve Instagram’da “newslabturkey” hesaplarından takip etmek mümkün.