Skip to main content

Facebook muhbiri Frances Haugen, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ile Facebook’un ve diğer sosyal medya platformlarının peşine düşecek.

Eski bir Facebook çalışanı olan Frances Haugen, Facebook’tan ayrıldıktan sonra şirket içi belgeleri sızdırmış ve şirketin başına bir hayli dert açmıştı.

Haugen, yeni adımını açıkladı. Haugen, kuracağı kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ile Facebook başta olmak üzere sosyal medya şirketlerinin peşine düşmek istiyor. Beyond The Screen adını taşıyan bu kuruluş üç temel amaca sahip: Sosyal medya şirketleri ile karşı karşıya gelme ihtimali olan avukatlara gerekli eğitimlerin sağlanması, yatırımcıları bir sosyal medya şirketine yatırım yapmadan önce şirketin sosyal açıdan ne kadar sorumlu davrandığını incelemeye teşvik etmek ve platformların nasıl çalıştıklarına dair konularda araştırmacıları ve düzenleyicileri bilgilendirmek.

Haugen’in Beyond The Screen’i ayağa kaldırmak için toplam 5 milyon dolarlık yatırım arayışında olduğu belirtiliyor.

Haugen, ayrıca, sahte bir sosyal medya platformu oluşturarak algoritmaların nasıl çalıştıklarını uygulamalı olarak göstermek istiyor.

AB ve ABD’de yasal düzenlemeler için girişimlerde bulunan Haugen, Beyond The Screen’in dünyanın geri kalanında etkili olmasını umuyor.

Kaynak: Frances Haugen wants to train lawyers to fight Facebook – The Verge