Skip to main content

Facebook’un Türkiye’deki kültür sanat topluluklarını desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları, bağımsız sanat toplulukları ile devam ediyor.

Facebook’un Türkiye’deki kültür sanat topluluklarını desteklemek ve ülkedeki topluluğunun platformları üzerinden bağlantı kurmasına yardımcı olmak amacıyla hayata geçirdiği Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları, bağımsız sanat toplulukları ile devam ediyor. Online sanat platformu Kolekta, yeni mezunlar sanatçı platformu BASE ve Kampüste Dijital Sanat projesi üç bölümlük bir canlı yayın serisiyle Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları’nda yer alacak.

Serinin ilk bölümünde Facebook, sanatseverleri 5000’den fazla eserden oluşan dijital sanat arşiviyle 500’den fazla sanatçıyı bir araya getiren Kolekta’yı keşfetmeye davet ediyor. Facebook İstasyon ve Facebook Türkiye hesaplarından canlı yayınlanacak buluşmada BASE ve Kolekta kurucularından Ali Kerem Bilge, izleyicileri Kolekta’nın sunduğu dijital sanat arşivinde bulunan farklı eser kategorileri arasında bir gezintiye çıkaracak. İzleyiciler, resimden fotoğrafa yeni medyadan seramiğe güncel sanat alanlarından bağımsız sanatçılar, sanat galerileri ve eserleri ile tanışma fırsatı elde edebilecek.

BASE işbirliği ile gerçekleştirilecek ikinci bölümde, geçmiş BASE sanatçıları ve 2017 yılından beri 300’den fazla yeni mezun genç sanatçıya kariyerlerinin ilk günlerinde cesaret aşılayan BASE’e dair bir söyleşi gerçekleştirilecek. BASE’e katılan sanatçılar Damla Yalçın, Olgun Kaşıkçı ve Ece Kibaroğlu ile ilk üretimlerinden bugüne dek tecrübeleri, Ali Kerem Bilge ile BASE’in son üç yılı ve geleceği, küratör Derya Yücel ile de çağdaş sanat alanında ‘genç’ sanatçılar ve üretim formları ele alınacak.

Serinin son bölümünde ise Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı, Ali Kerem Bilge ve yeni medya sanatçısı Candaş Şişman, BASE ve Kolekta ekiplerinin Akbank Sanat ile gerçekleştirdiği “Kampüste Dijital Sanat” projesi üzerinden dijital sanatı ve çağdaş sanatın teknolojiyle ilişkisine dair bir sohbet gerçekleştirecek.

Facebook İstasyon Kültür Sanat Buluşmaları’her perşembe 20:00-21:00 saatleri arasında Facebook İstasyon ve Facebook Türkiye sayfalarından izleyebilirsiniz.