Skip to main content

Twitter üzerinden Apple, Elon Musk, Uber, Binance gibi pek çok Twitter hesabı hacklendi ve 100 bin dolara yakın dolandırıcılık yapıldı. Güvenlik açığı ile dünya çapında ses getiren Twitter’ın hisseleri düştü.

Geçtiğimiz günlerde bazı 3. parti uygulamalarda ve Twitter Core sisteminde açık keşfedilmişti. Bu açıklardan faydalanan hackerlar, ünlülerin ve kurumsal Bitcoin borsalarının Twitter hesaplarını hackledi.

Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Barack Obama, Apple ve Uber gibi pek çok hesabın yanı sıra kripto para borsalarından Binance, Coinbase, Coindesk, Ripple, Gemini ve KuCoin geniş çapta bir siber saldırıya maruz kaldı. Twitter hesapları hacklenen hesaplardan Bitcoin dağıtımı yaptıklarına dair mesajlar paylaşılırken, mesaja tıklayanların Bitcoinleri ele geçirildi.

Paylaşılan linklere tıklayan kullanıcılardan kısa süre içinde 100 bin dolar toplamayı başaran hackerlar, mesajların bir çoğunda da  BTC cüzdan adresi üzerinden bağış da istedi. Bir süre sonra toplanılan miktar 59 bin dolara ulaştı. Ele geçirilen 50 bin hesaptan ise 8 milyon dolar toplandığı iddia ediliyor. Tweetlerin bir kısmı platformdan kaldırılsa da zircirleme ele geçirilen hesaplarda yaşanan durumun devam ettiğini belirtelim.

Twitter’ın piyasa değeri düştü

Sosyal medya platformu Twitter’dan yapılan açıklamada, siber saldırının çalışanlarına odaklanan “koordineli sosyal mühendislik saldırısı” ile gerçekleştirildiği belirtildi. Saldırıdan sorumlu siber korsanın Çarşamba günü Twitter’ın “yönetici” hesabına erişim sağladığı ve şirketin bilgisayar ağına girdiği anlaşıldı. Bilgisayar ağına sızdıktan sonra birçok ünlü isim ve şirketin hesaplarını ele geçirdi. Konuya ilişkin ilk analizler, birçok hesabın Twitter yönetici aracı kullanılarak e-posta adreslerinin değiştirilmesi ile ele geçirildiğine işaret etti.

Twitter üzerinde yayılmaya başlayan ve gündeme oturan saldırılar zincirine müdahale edilmeye çalışılırken şirketin hisselerinde düşüş görülmeye başlandı. Twitter’ın hisseleri borsa kapanışının ardından yüzde 4 düşüş gösterdi.