Skip to main content

Guardian’da yer alan habere göre; Facebook, bir akıllı telefon üretimine yöneliyor. Bu yeniliği ise HTC işbirliğinde Android işletim sisteminin değiştirilmiş bir sürümü ile yapmayı planlıyor.  Facebook önümüzdeki hafta cep dünyasına…


Guardian’da yer alan habere göre; Facebook, bir akıllı telefon üretimine yöneliyor. Bu yeniliği ise HTC işbirliğinde Android işletim sisteminin değiştirilmiş bir sürümü ile yapmayı planlıyor. 
Facebook önümüzdeki hafta cep dünyasına son yeniliğini açıklamayı planlıyor. Teknoloji dünyasında sosyal ağın Facebook marka telefonu piyasaya süreceği konuşuluyor. 
Şu ana kadar gündemi meşgul eden konu ise Facebook’un Tayvanlı üretici firma HTC ile işbirliği içinde olduğu. Bu beklenen ortak yapım sonrasında Google’ın Android işletim sisteminin özelleştirilmiş bir versiyonunu kullanan bir akıllı telefonun piyasaya sürülmesi bekleniyor.
4 Nisan’da ABD’nin Kaliforniya kentinde Facebook Genel Merkezi’nde bir etkinliğin olacağı duyurusu yapılmıştı. Davetiyede kullanılan cümle ise ‘Android’deki yeni evimizi görün’ oldu. Yapılan duyuru içinyeni bir hizmet ya da uygulama olabileceği ihtimali de göz önünde bulunduruluyor.

Telefon özellikleri

Son haftalarda Facebook telefon ile ilgili detaylar HTC firmasına yakın olduğu söylenen kullanıcılardan geldi. (Twitter’da paylaşıldı)
Cihazın arka kamerasının 5 megapiksel, ön kameranın 1,6 megapiksel, telefon belleğinin ise 16 GB özelliğinde olacağı söyleniyor. 
Siyah iPhone’a benzer bir görünüme sahip olması beklenen telefon 4,3 inç ekran büyüklüğünde. Facebook hizmeti hızlı mesajlaşma ve Instagram fotoğraf uygulamalarına kolay erişim sağlanabilecek. 
9to5Google’da yer alan habere göre; geçtiğimiz hafta HTC ve Facebook için Güney Kaliforniya’da ‘bir uygulamadan çok daha öte’ ifadesinin yer aldığı bir reklam kampanyası oluşturuldu. 
TechCrunch ise bu projenin adının ‘Facebook Home’ olabileceğini, yer alacak yazılımın ise Facebook uygulamasını destekleyen Android sürümünün olacağını yazdı. 
680 milyondan fazla kullanıcı 
Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise cep telefonundan her ay sosyal ağ uygulamasına erişen 680 milyondan fazla kişiye ulaşmak istiyor. 
Zuckerberg, Ocak ayında bir etkinlikte yatırımcılara, tüm Facebook özelliklerinin cep telefonunda iyi bir sürümü olacağını; ve bir sonraki adımları ise yeni cep telefonu deneyimi yaratmak olduğunu söylemişti. 
Eğer söylentiler doğrulanırsa; telefon HTC ve Facebook işbirliğiyle 3 yıl içinde piyasaya sürülecek.

HTC’nin ChaCha ve Salsa telefonları
2011 yılında HTC’nin çıkardığı ChaCha ve Salsa telefonları piyasada başarıyı yakalayamamıştı. Telefonlarda kullanıcılar sosyal ağ sitesini etkinleştirdiğinde Facebook tuşu ortaya çıkıyordu.  
F tuşuna basıldığında son çekilen fotoğraf veya kullanıcının Facebook sayfasına yönlendiren beğendiği bir internet sitesinin paylaşımı gerçekleşiyordu.