Skip to main content

Evernote, kullanıcı bilgilerinin güvenliği için tüm şifreleri sıfırladı.  Online not alma sitesi Evernote da siber saldırıların kurbanı oldu. Evernote, blog sayfasında hack’lendiğini duyurdu.  Kaliforniya merkezli şirket, güvenlik ihlâline uğraması üzerine…Evernote, kullanıcı bilgilerinin güvenliği için tüm şifreleri sıfırladı. 

Online not alma sitesi Evernote da siber saldırıların kurbanı oldu. Evernote, blog sayfasında hack’lendiğini duyurdu. 
Kaliforniya merkezli şirket, güvenlik ihlâline uğraması üzerine sahip olduğu 50 milyon kullanıcısına şifrelerin sıfırlanacağı konusunda bilgilendirdi. Evernote, kendi ağ bağlantısında şüpheli bir durum tespit ettikten sonra tüm kullanıcı hesaplarının şifrelerini sıfırladı. 
Online not alma hizmeti sunan Evernote, kendi sitesi üzerinden kullanıcı içeriği ve finansal verilerin değiştirilmediğini duyurup kaybolmadığı bilgisini de not düştü.  
Mashable’ın haberine göre; popüler not alma sitesi aslında şifreler tek yönlü şifreleme ile korunuyor. Şifreleme, hacker’lar için durumu zorlaştırmak için kullanılan bir yöntem, ancak Evernote kullanıcılarının mevcut durumunu değiştirmeye yetmiyor.
Siteye giriş yapmak isteyen kullanıcılardan şifrelerin değiştirmeleri istenecek. Bu yapılan değişiklik diğer Evernote uygulamalarında da yapılacak. The Verge’nin haberine göre; şirketin güvenlik ekibi alışılmadık ve kötü niyetli olması muhtemel bir aktiviteyle 28 Şubat’ta karşılaşmıştı. 
Evernote, şifre değiştirme işlemini kullanıcılar açısından kolaylaştırmak adına mevcut uygulamalarının yeni güncellemelerini yayınlayacakları bilgisini verdi. 
Son olarak Evernote’u etkileyen hack’leme olayı bundan önce Microsoft, Apple, Facebook, The New York Times ve Washington Post’ta da yaşanmıştı.