Skip to main content

Eren Bali’nin sağlık sektörüne odaklanan girişimi Carbon Health, 26 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı. 

Silikon Vadisi’nin önemli girişimcilerinden Eren Bali‘nin, dünyanın hala mücadelesini sürdüğü coronavirus‘ü, ev imkanlarında test etmeyi sağlayan bir kit ürettiğini geçtiğimiz Mart ayında sizlerle paylaşmıştık. Paylaşılan bilgilere göre sağlık sektörüne odaklanan Carbon Health, 26 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı.

Şirket, geçtiğimiz Haziran ayında B serisi yatırım turunda 30 milyon dolar yatırım almıştı. Yeni yatırım ise 30 milyon dolarlık B serisi yatırım turuna ek olarak yapıldı. Alınan yeni yatırımla birlikte şirketin aldığı toplam yatırım 62,5 milyon dolara ulaştı. 26 milyon dolarlık yatırımın Carbon Health’in eski yatırımcısı konumunda olan DCVC tarafından yapıldığını belirtelim.

Bali’nin Kaliforniya’da faaliyet gösteren şirketi Carbon Health,  Coronavirus’e karşı mücadele eden kurumlardan biri. Kaliforniya’da faaliyet gösteren şirket, hastalık kontrol ve önleme merkezi (CDC) ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığı’nın(DPH) yönergelerini takip ederken, kişilerin kendilerinde virüs bulunup bulunmadığını kontrol etmesini sağlayan bir araç geliştirdi. Geliştirilen kit sayesinde, Covid 19 ile ilgili semptom göstermeyen ancak virüsü taşıyan hastalar söz konusu teçhizatla hastaneye gitmeden coronavirus’e yakalanıp yakalanmadığını öğrenebiliyor. Şirketin Bay Area bölgesinde mobil test kliniği kurduğunu da hatırlatalım. Şu ana kadar bu klinikte 12 bini aşkın Covid-19 testi gerçekleştirildi.