Skip to main content

Eren Bali’nin girişimi Carbon Health, kişilerin kendilerinde coronavirus bulunup bulunmadığını kontrol etmesini sağlayan bir araç geliştirdi.

Silikon Vadisi’nin en iyi girişimcilerinden Eren Bali‘nin kurucularından olduğu global online eğitim platformu Udemy’nin Japonyalı yayıncı Benesse Holdings’ten 50 milyon dolar yatırım aldığını ve yeni yatırımla değerlemesini 2 milyar dolara çıkardığını geçtiğimiz Şubat ayında sizlerle paylaşmıştık. Başarılı girişimci, dünyayı sarsan coronavirus‘ü ev imkanlarında test etmeyi sağlayan bir kit üretti.

Türk girişimci Eren Bali Amerika’da coronavirus kiti üretti

Eren Bali‘nin girişimi Carbon Health, Coronavirus’e karşı mücadele eden kurumlardan biri. Kaliforniya’da faaliyet gösteren şirket, hastalık kontrol ve önleme merkezi (CDC) ve Halk Sağlığı Daire Başkanlığı’nın(DPH) yönergelerini takip ederken, kişilerin kendilerinde virüs bulunup bulunmadığını kontrol etmesini sağlayan bir araç geliştirdi. Geliştirilen kit sayesinde, Covid 19 ile ilgili semptom göstermeyen ancak virüsü taşıyan hastalar söz konusu teçhizatla hastaneye gitmeden coronavirus’e yakalanıp yakalanmadığını öğrenebiliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin (CDC) onayını alan mini teçhizata yüklenen numuneler firmaya geri gönderildiği taktirde, analiz edilerek hastaya internet yoluyla bildiriliyor. Sınırlı sayıda üretilen ve şimdilik sadece aciliyeti olan hastalara gönderilen test cihazının fiyatı ise 167.5 Dolar. Coronavirus testi yaptırmak isteyenlere önce internet üzerinden ücretsiz bir tarama testi uyguluyor. Amaç, kitin herkese değil, öncelikle hasta olma ihtimali olanlara verilmesini sağlamak. Carbon Health, yakın bir zamanda üretim kapasitesini artırarak artan talebi karşılamaya hazırlandığını açıkladı.